Karty jsou po volbách už většinou rozdané. Zastupitelstva obcí a měst na Teplicku začínají fungovat v novém složení. Z větších měst okresu už znají své starosty a místostarosty v Duchcově, Krupce či Dubí. V pátek zvolili vedení magistrátu tepličtí zastupitelé. V Bílině si musí počkat, tamní volby bude v pondělí odpoledne řešit soud.

V Krupce obhájil minulý týden post starosty Zdeněk Matouš, když jako lídr vítězné ČSSD sestavil většinovou koalici se sdružením Krupka naše město, SPD a nezávislým zastupitelem Václavem Krásou.

„Nebylo to snadné vyjednávání, ale jsem přesvědčený, že se podařilo sestavit dobré vedení města a že se nám podaří dokončit rozdělanou práci,“ komentoval Matouš po skončení ustavujícího zasedání.

Jasno už je také v Duchcově, kde bude následující čtyři roky vládnout koalice ČSSD, KSČM, DSSS a Jan Bureš coby nezávislý kandidát za Žijeme Duchcovem. 14 hlasů z 20 přítomných zastupitelů získal Zbyněk Šimbera (ČSSD) a prodloužil si „starostování“ o další čtyři roky.

Vyklízet svoji kancelář starosty nemusí ani Petr Pípal v Dubí. Jeho Severočeši Dubí získali 9 mandátů, což je většina v 17členném zastupitelstvu. V radě města kromě lidí z vítězného uskupení zasednou lídři tamější ČSSD a KSČM. „Držíme trend posledních let, že rada není jednobarevná,“ vysvětlil staronový starosta Dubí.

V Teplicích po téměř čtvrtstoletí éry Jaroslava Kubery mají nového primátora. Nahradil ho jeho stranický kolega Hynek Hanza z ODS. Ta město povede společně s ANO 2011, které ve volbách sice skončilo na třetím místě, nicméně s pěti mandáty se stalo bohatou a především vhodnou „nevěstou“ pro budoucího koaličního partnera. Mohla jím být i v pořadí druhá Volba PRO! Teplice. ANO se nakonec rozhodlo pro spolupráci s ODS.

„Koalici s ODS považuji za pragmatičtější spojení,“ prohlásil lídr ANO 2011 Jiří Štábl, který se stal náměstkem primátora. Volba PRO! Teplice tak skončila v opozici, ve které byla už v předchozím volebním období.

V Bílině se ještě nové vedení města sejít nemůže, protože tamější volby řeší Krajský soud v Ústí nad Labem. Výsledek a průběh hlasování se nelíbí zástupcům hnutí Nezávislí v Bílině HNHRM. Jako důvod své stížnosti uvádějí podezření na možnou manipulaci při sčítání hlasů ve volebních místnostech.

Návrhem na neplatnost voleb se bude justice zabývat v pondělí odpoledne. Než rozhodne, nemůže být ze zákona ve městě pod Bořněm svoláno ustavující zastupitelstvo.

Jasno už je také v některých malých obcích Teplicka. Starostou v Bystřanech zůstává pro další čtyři roky Ivan Vinický a také v Žalanech potvrdil svou dosavadní pozici Jindřich Mouka.

V Modlanech se změnilo celé vedení obce. Předešlou starostku Stanislavu Kondrlovou nahradil na další čtyři roky 43letý Lukáš Bartoň (SPOZAM). Místostarostou se tam stal Petr Hubený (Modlansko žije!). Voliči vyměnili skoro celé zastupitelstvo.