Není divu, šikovnost a fantazie tvůrců je totiž obdivuhodná. Unikátní projekt, jehož cílem je vytvoření netradiční ZOO z kovového šrotu, která bude oblíbeným místem pro všechny návštěvníky, nemá v Evropě obdoby. Kovozoo by měla ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde vzniká, přivítat první návštěvníky už v letošním roce. Zvířat je zatím hotových třicet a do zoologické se jich vejde 60. I vy máte šanci. Stačí mít šikovné ruce, chuť tvořit a zdánlivé neživé věci náhle ožívají. Svůj výtvor, zvíře v životní velikosti vytvořené z kovového šrotu, máte možnost přihlásit do konce dubna.

Dosavadní tvůrci jsou pouze z jedné třetiny kováři, ostatní jsou nadšenci, kteří mají fantazii a trpělivost hledat vhodný kovový materiál. Pan Vymazal z Plzně, který do Teplic včera přivezl koně, na něho sbíral materiál od koňáků ze širokého dalekého okolí. Postavil ho totiž celého z podkov a i když je nepočítal, je jich prý určitě víc než 200. Kůň se jmenuje Čiko, má svůj rodný list, stejně jako všechna ostatní zvířata a jak říká jeho tvůrce, ty hodiny práce a propálená trička a ponožky od jisker při svařování, kvůli kterým manželka nadávala, stály za to. Zvířata z Kovozoo si v Olympia centru Teplice můžete prohlédnout až do 5. února.

KOVOZOO

Ve Starém Městě u Uherského Hradiště vzniká zoo, jakou jinde v Evropě nenajdete. Zvířátka v ní neběhají a ani se nenechávají krmit. Jsou totiž vyrobena z kovového šrotu. Netradiční Kovozoo se už teď stává oblíbeným cílem výletů z celého Slovácka. Návštěvníci se mohou těšit na desítku výtvorů. Mezi nejpopulárnější patří gorila, gepard a želva. Za prohlídku se vstupné nevybírá. Pozitivní je, že se zatím nikdo nepokusil některý z exponátů poškodit.

Inspirace Tunisem

Jak celý projekt vlastně vznikl? „Před několika roky jsem navštívil Tunis a tam jsem sledoval, jak místní umělci vyrábějí ze zbytkového šrotu modely zvířat. Jejich práce mě velmi zaujala, takže jsem zhruba po dvou letech přesvědčil spolupracovníky, abychom u nás ve Starém Městě vybudovali vlastní netradiční zoo, která by se stala zajímavou atrakcí pro turisty. Pokud vím, nikde jinde v Evropě takový projekt neexistuje,“ uvedl autor projektu Bronislav Janeček, ředitel společnosti Kovosteel. Ta je také organizátorem Kovozoo.

Kovozoo nyní vyzývá všechny kutily s fantazií, aby se pustili do tvorby a pomohli s rozšiřováním sbírky. Přihlásit se mohou jednotlivci, firmy i školy. Slavnostní vyhlášení vítězů je plánováno na duben 2012, kdy se počítá s pořádáním veřejné akce v rámci Dne Země.

Šance pro šikovné

„Chceme dát šanci lidem s fantazií, dále rozšířit stávající expozici a především pobavit sebe i druhé. Je nám jasné, že ne každý kutil, který má dobrý nápad a šikovné ruce, disponuje patřičným množstvím kovového šrotu. Proto nabízíme zájemcům o vstup do soutěže prodej šrotového materiálu v ceně 5 korun za kilogram. Za stejnou cenu za kilo pak od soutěžícího vykoupíme vyrobený model zvířete. Jedna osoba si může rezervovat nebo navrhnout maximálně dva druhy zvířat, které bude do soutěže zhotovovat,“ uzavřel Bronislav Janeček.

Jan Šerák, tvůrce Geparda Elektry vzpomíná, jak se rodilo jeho zvíře: “Hodiny a hodiny přemýšlení, zkoušení “co kam” a vzájemné měření proporcí. Potom spousta řezání, obrušování rzi a svařování. Dbal jsem na to, aby všechny klouby byly pohyblivé a rozhýbat některá ložiska zatuhlá rzí byl opravdu zážitek! Tělo jsem měl při výrobě zavěšené ve vzduchu na řetězech, abych k němu měl přístup ze všech stran a dokonce mi jednou i spadlo na zem, když váhu neunesl jeden z řetězů. Ve finále jsem Elektru spouštěl pomocí lan do potřebné výšky a díky pohyblivým kloubům jsem tělo dostal do požadované polohy, kde jsem všechny klouby zavařil, abych splnil jednu z podmínek soutěže a to nosnost. Následovala už jen povrchová úprava bezbarvým lakem.” close zoom_in

Petr Hanáček, tvůrce Gorily Minerva, pro inspiraci vyrazil do Zoo. “Ve výrobě mi pomáhal můj fotoaparát, který se mnou navštívil zoologickou zahradu a fotil živé gorily při jejich běžném dni. Mám z projektu dobrý pocit, neboť tato díla budou činit radost druhým. Taky se mi líbí nápad recyklovat kovový odpad a tvořit z něj originální plastiky zvířat. Hodně zdaru při dalším rozšiřování Kovozoo!”

Ladislav Vaďura, tvůrce rodiny tučňáků Julie, Romeo a Jonatán říká: “Mám dobrý pocit, že snad udělám radost dětem, které se na zvířata budou chodit dívat. Už se těším, až vezmu vnučku a půjdeme si kovozoo prohlédnout. Myslím, že je to dobrý nápad. Rodiče tak můžou dětem zajímavou formou vysvětlit, proč se šrot sbírá, z čeho se vyrábí různé předměty a nástroje, které používají a také jim povědět něco o vystavených zvířatech.”

Patrik Winkler, tvůrce lva Lorda říká, že se jeho zvíře rodilo pomalu a v bolestech. “Zdálo se mi vhodné a následně i (snad)rozeznatelné podle hřívy a ocasu.”

Bronislav Janeček, tvůrce želvy Franklin tvrdí, že nejtěžší je začít, pak už to jde …

“Pocit je to kouzelný, protože když si splníte nějaký cíl, tak máte radost, že jste to dokázal. Svařit hromadu železa tak, aby to drželo a ještě se podobalo zadanému zvířeti je prostě výzva! Tento projekt má nápad a vtip, moc se mi líbí a rád ho podpořím i dalším exponátem…. .”