Zkušebně si odborníci aukční síně Dorotheum vybrali Teplice, jakožto kulturně založené město, už v loňském roce. Letos už se zájemců, kteří přišli nabídnou svá umělecká díla do aukce nebo jen zjistit zda to, co mají doma třeba z dědictví po babičce, má nějakou uměleckou hodnotu, objevilo podle odbornice na šperky Hany Šimonové rozhodně víc než loni.

„V nabídce převažují obrazy a musím říci, že si hodně vybíráme. Za první den jsme přijali do aukce 11 věcí,“ uvedl Dr. Jan Nízký. Nic zcela výjimečného se do včerejšího poledne sice podle jeho slov neobjevilo, ale některé obrazy jsou zajímavé. „V úterý se nám tu sešly obrazy hned tří významných rakouských malířů 19. století. Nejcennější je obraz od Fernanda Brunera s vyvolávací cenou 450 tisíc korun, dalším autorem je Julius Ulman a také obraz který namaloval Konrad Cunacus, rakouský akvarelista, by se mohl vydražit za nějakých 30 tisíc korun,“ popsal nejzajímavější z přijatých předmětů Jan Nízký. K Teplicím má ostatně mírně nostalgický vztah, neboť zde nějaký čas pracoval v muzeu a rád se za bývalými kolegy zajde podívat.

Zájemců, kteří se přišli s odborníky poradit a nechat si zdarma ohodnotit nějaký umělecký předmět, přišlo za den kolem třiceti. Šperky přinesli osobně, starožitný nábytek nosí lidé na fotografiích a zabývá se jimi specialista na nábytek v Praze.

„Muzea a galerie od nás dostávají katalogy a sledují naši nabídku i na internetu, takže mají přehled,“ vysvětlila nám Hana Šimonová.

Dražba vybraných uměleckých předmětů se má konat 23. května v pražském hotelu Mariott.