„Usadil se v koruně stromu na zahradě rodinného domu v ulici kpt. Jaroše na rohu s ulicemi Na Vršku a Zemská. Pokus o odchyt se bohužel nepovedl i přes využití plošiny a odchytových prostředků,“ informoval místostarosta Proboštova Roman Nešetřil. „Byť se nejedná o agresivní ale spíše velmi plaché zvíře, v žádném případě se nepokoušejte o odchyt. Když je toto zvíře v úzkých, může pokousat nebo podrápat,“ varoval obyvatele obce.

Vidět mývala ve volné přírodě není příliš obvyklé. Ještě před pár lety ho bylo kvůli jeho plaché povaze těžké spatřit i ve výbězích zoologických zahrad. V poslední době se ale stává nevítaným hostem kurníků a zahrad. Do české přírody nepatří.

Není to poprvé, co se mýval severní objevil na Teplicku. Minulý rok jedno takové zvíře odchytili strážníci v Teplicích. „Volala nám paní, že má mývala na střeše garáže, ať si pro něj přijedeme,“ sdělil vloni Dominik Hess z teplického útulku pro opuštěná zvířata. Po několika dnech v přechodném bydlišti v klecích u strážníků skončil v zoologické zahradě v Ústí.

Mývala mohli lidé před sto lety potkat v přírodě v Severní Americe. Do Evropy se do volné krajiny dostal až ve 30. letech minulého století. A velmi rychle se přizpůsobil. Na severu Čech se mu evidentně líbí. „V Krásné Lípě mývala přistihli, jak chodí u jednoho z domů na žrádlo kočkám,“ popsal jednu z příhod s nepůvodním obyvatelem severočeské přírody mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Vyhledává především lokality s lehce dostupnou vodou. „Mýval sice není vodní šelmou, ale jeho život je s vodním prostředím neodmyslitelně spjatý,“ řekl už před časem na toto téma Deníku zoolog z Agentury ochrany přírody Vít Tejrovský. „U vody má zajištěný dostatek potravy, jako je hmyz, korýši a další vodní živočichové,“ dodal.

Podle odborníků se prý budeme s mývali ve volné přírodě setkávat častěji. Exotickému zvířeti se začíná na severu Čech docela dařit. Dostal se sem zřejmě z Německa, kde kdysi vypustili do volné přírody 2 páry, které se rozmnožily natolik, že už jich jsou tisíce. Je to všežravec a nedělá mu problémy zavrtat se pro jídlo klidně i do popelnic.

Jako zavlečený druh je v přírodě nežádoucí. Podle mysliveckého zákona je možné mývala zastřelit, má to ale dané podmínky. Nelze na něj uspořádat hon. Mohou to udělat jen myslivečtí hospodáři nebo myslivecká stráž.