Jaroslav Kubera (ODS) se vidí v Senátu už po prvním kole, ve kterém dostal od lidí téměř 42 procent. „Druhého kola se vůbec nebojím. Pan Bergman si sice myslí, že se výsledek ještě zvrátí, ale to se hodně mýlí. Udělám pro to vše,“ komentuje politik, který už v křesle senátora absolvoval tři volební období. Pikantní na jeho kampani je, že vůbec nevyužívá sociální sítě, které jsou pro letošní volby fenoménem.

Ve sněmovním maratonu ho nyní chce zastavit ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (Senátor 21), který získal 21 procent hlasů a na rozdíl od svého soupeře je aktivní na Facebooku. Virtuální prostor využije i pro boj v pomyslném ringu druhého kola senátních voleb.

„Nemám v plánu žádné převratné změny. Budu dál vidět na sociálních sítích a na billboardech. Budu se s voliči dál potkávat v ulicích téměř po celém okrese,“ uvedl Bergman.

Vysypávání volební urny v litoměřické MŠ Mašinka ve Vančurově ulici.
ON-LINE volby na Teplicku: O Senát se v druhém kole utkají Kubera a Bergman

Oba budou usilovat především o voliče, kteří v prvním kole hlasovali pro některého z dalších sedmi kandidátů, kteří neuspěli. Ředitele teplického gymnázia v boji o Senát už v pondělí oficiálně podpořil Pavel Šedlbauer.

„Přijďte k volbám a budu rád, když pro něj budete hlasovat,“ uvedl v pondělí dopoledne na svém facebookovém profilu.

Kubera očekává podporu od Ivana Vinického z ČSSD. Ten to ale zatím oficiálně nesdělil. Chybět u volebních uren zřejmě budou komunisté, jejichž želízkem v ohni byl v prvním kole nepostupující Tomáš Zíka. „Nebudeme podporovat ani jednoho z kandidátů,“ sdělila Jitka Hanousková z okresního výboru KSČM.

Primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera.
Nebudu tahat voliče znovu k urnám. Kubera chce do senátu hned po prvním kole.

Taktiku před druhým senátním hlasováním nechce prozrazovat ani jeden z kandidátů. „Můj protikandidát spoléhá na to, že moji voliči odjedou na chalupy. Já si to ale pojistím, aby se tak nestalo,“ říká Kubera.

Jak to udělá, ale nesdělil. Letošní boj o Senát vnímá jako bitvu jednoho proti osmi. „Tím obětním beránkem jsem samozřejmě já,“ směje se. „Jenže na mě nemají,“ dodává sebejistě.

Bergman se toho ale podle svých slov nezalekne. Svoji šanci dostat se do Senátu vidí stále jako reálnou. „Pokud to fyzicky za ten týden zvládnu, navštívím většinu obcí na Teplicku a budu debatovat s místními. Je to pro mě výzva,“ podotýká v rozhovoru pro Deník.

Zdeněk Bergman, kandidát na senátora za obvod Teplice, na hradě v Krupce.
Ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman chce do Senátu

Lidi druhé senátní kolo spíše nezajímá. V porovnání s prvním jich chodí podstatně méně. Před šesti lety byla účast v senátních volbách v prvním kole 33 procent, v druhém přišlo už pouze 19 procent ze 100 tisíc voličů na Teplicku.

Při minulých senátních volbách v roce 2012 získal Kubera v prvním kole 40,49 procenta hlasů. Ve druhém kole téměř 66 procent.

Jednání Senátu. Ilustrační fotografie.
ANKETA: Do Senátu chce bývalý kněz, motorkář či hasič. Koho budete volit vy?