Samotná kola, jejich provoz a údržbu zajistí tým deseti lidí v čele s Jakubem Mráčkem.

Od začátku roku, kdy se teplická rekola objevila na Facebooku, lidé projektu darovali 81 kol a více než 52 000 Kč v internetové kampani. Klíčovým partnerem se stala teplická společnost Koloshop. "Jsme teplickou firmou, takže jsme hrdí na to, že můžeme stát u startu takového projektu, jakým jsou právě rekola," komentuje Jan Tančin, ředitel Koloshopu. Členství si už předplatilo asi 50 lidí. Provozovatelé očekávají růst zájmu až po startu provozu. "Naší ambicí je poskytnout kvalitní službu těm, kteří už teď jezdí a vnímají výhody sdíleného kola. A pesimistům ukázat, že i padesátitisícové město s členitým terénem je pro cyklistiku vhodné," říká Jakub Mráček.

U příležitosti startu spolek na sobotu připravil dvě veřejné události. V 15 hodin vyrazí z náměstí Svobody cyklojízda, v níž první teplická rekola samozřejmě pojedou. Připojit se může kdokoli. Ve 20 hodin se v Café Schönau začíná promítat dokument Kola vs. auta, vstup je volný.

O CO JDE?

Na různých místech města budou u stojanů rozmístěna jízdní kola, která si bude moci půjčit každý, kdo se přihlásí do systému sdružení Rekola. Poplatky s tím spojené jsou stupňovány dle období. Za to pak mohou křižovat ulice města každý den dle libosti. Respektive s ohledem na pravidla, která jsou s půjčováním kol spojená.

Nejčastěji se jedná o cesty na kratší vzdálenost, kdy kolo představuje rychlejší a pohodlnější způsob přepravy než městská hromadná doprava.

Ačkoli na první pohled vypadají kola vzhledem ke své barvě velmi podobně, každé je zcela originálním kusem, který navíc splňuje zásady bezpečné a pohodlné jízdy po městě. (pem, jmr)

--------------------------------

Teplická rekola v číslech

- Podzimní sezóna trvá v Teplicích od 17. 9. do 27. 11.; po zimě se uskladněná kola znovu objeví v ulicích na konci března 2017.

- V počátku do ulici vyjede 20 kol, během podzimu jejich počet vzroste na 40.

- Náklady na zprovoznění systému jsou kolem 50 000 Kč; investice do komerčních stanicových systémů vychází řádově na miliony korun.

- Facebooková stránka Rekola Teplice (https://www.facebook.com/rekolaTP/) má kolem 560 fanoušků.

- Veškerá kola jsou repasovaná z darovaných strojů; Tepličané a obyvatelé blízkého okolí darovali celkem 81 kol.

- Provoz obhospodařuje 10 dobrovolníků.