Nouzový azyl v Květině v Řetenicích je od prvního dne prakticky plný, podobná situace panuje prý také v kontaktním centru White Light I v Trnovanech v Teplicích. Město na tento dočasný teplý azyl přispívá v rámci projektu Krizové židle. Azyl funguje, když udeří velké mrazy. A pouze přes noc. Přes den kontaktní centra žijí dalšími aktivitami v rámci jejich celoroční neziskové služby.

Podle Barbory Bočkové z Květiny mohou židle přednostně využít osoby seniorského věku, osoby se zdravotními a pohybovými potížemi a také ženy. "Kapacita je u nás omezená na deset lidí. Od prvního dne zájem převyšoval poptávku. Bohužel kapacitně nejsme schopní uspokojit všechny zájemce. Prakticky kdo dřív přijde, ten má místo. Rezervace neexistují," sdělila k tomu Bočková.

Tzv. krizová židle je služba, kdy klient může strávit noc v nízkoprahovém denním centru vsedě a bezpečí u stolu na židli. Není to sice komfortní, ale může to mnohdy zachránit život.

Lidé bez domova mohou přečkat mrazivé noci v teple na takzvané krizové židli. Město na to neziskovému centru dává 50 tisíc na rok. „Naším cílem je snížit riziko umrznutí lidí bez domova, proto provoz finančně podporujeme,“ řekl primátor města Teplice Jiří Štábl. V organizaci Květina může noc přečkat až deset osob, v kontaktním centru organizace White Light I. v Trnovanech až osm osob.

Peněženka. Ilustrační foto
Ztracená peněženka v Oseku: Případ nabral nečekaný obrat, kradl řidič autobusu

Během noci mají všichni k dispozici teplý čaj, mohou si odpočinout u stolu, mají puštěnou televizi. Ráno musí opět ven na ulici, aby v centrech mohli připravit prostor pro provoz běžného dne služby.

Bezdomovců je na ulici v Teplicích hodně. Žijí nejen v centru, ale i v okrajových částech, zejména v zalesněných lokalitách. Teplická policie v minulých letech musela řešit také několik případů, kdy byl přes zimu nalezený venku mrtvý člověk. Nezvládl nízké mrazivé teploty a umrznul. Letos se tak podle mluvčí teplické policie Ilony Gazdošové tak zatím naštěstí nestalo.

Tohle vám možná uniklo:
Mladé hokejové Teplice v slzách, postup do celostátního finále jim vzala Sparta

Zdroj: Deník/František Bílek