Konference měla na pořadu především představení volebního programu sociální demokracie i kandidátů této strany na klíčová ministerská místa V Krušnohorském divadle, kde se konalo jednáné sociálních demokratů, se představili krajští volební lídři.

Divadlo bylo po celý den v obležení oranžové barvy. Rušno zde bylo ale také už v časných ranních hodinách, kdy bylo potřeba po skončení plesu sály uklidit a připravit na zahájení konference. Parkovací místa v okolí divadla byla delegáty beznadějně obsazená. Vše tu po celý den monitorovala policie.

Po skončení briefingu, okolo 17. hodiny, ČSSD postupně přepustila divadlo maturantům. Delegáti se mohli vydat ke svým domovům, většinou směrem Praha.

Paroubek hned v úvodu prohlásil, že jeho strana dokáže vybojovat takové změny, které přivedou Česko během následujících 15 let mezi deset zemi s nejvyšším životním standardem v rámci EU.

Text o konferenci jsme aktualizovali v závěru:

Z průběhu konference:

Jako první z řečníků promluvil předseda strany Jiří Paroubek. Postupně se za řečnickým pultíkem představili lídři kandidátek v jednotlivých krajích.
Paroubek zvolil za své nové bydliště právě severočeské Teplice. Je poslancem za Ústecký kraj a v květnových volbách do sněmovny zde bude opět jako lídr ČSSD kandidovat, ve stejném regionu kandiduje za Stranu práv občanů - zemanovce i bývalý šéf sociální demokracie, expremiér Miloš Zeman.

ČSSD momentálně připadla role favorita voleb, několik průzkumů ukázalo, že před svým největším rivalem - ODS - má zřetelný náskok. Voliči ale vyrazí k urnám až 28. a 29. května, a preference se tak ještě mohou změnit.

Účastníci konference také vyslechli informaci o změnách na volebních kandidátkách.


Aktivisté protestovali před divadlem:

Konferenci provázely od rána protesty ekologických aktivistů bojujících za zachování územních limitů pro těžbu hnědého uhlí na severu Čech. Čtveřice lezců vyvěsila před 9:00 přímo na Krušnohorské divadlo, kde se konference konala, obří transparent s otázkou: "Pomůžete Tykačovi zbourat Horní Jiřetín?". Další aktivisté pak v okolí divadla rozdávají letáky.
O limitech by mělo rozhodnout referendum. Zasahovat musela policie a vyjednavači.

O případném zachování těžebních limitů by se mělo podle ČSSD rozhodnout v referendu. Neustálé odkládání rozhodnutí se ale aktivistům nelíbí, protože prodlužuje nejistotu obyvatel obcí Horní Jiřetín a sousedních Černic, které by musely těžbě ustoupit.

V dobývacím prostoru Litvínovské uhelné jsou zásoby 773 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, to by životnost lomu ČSA prodloužilo do roku 2068. V lomu je nyní do hranice limitů možné vytěžeit asi 37 milionů tun uhlí.
Podnikatel Pavel Tykač má polovinu akcií společnosti Czech Coal, která usiluje o prolomení limitů.

Přečtěte si také článek o limitech: ZDE

Připraveno ve spolupráci s ČTK

Zde si můžete přečíst projev Jiřího Paroubka: TADY

Lubomír Zaorálek: Hlas ČR musí být v Evropě jasně slyšet

Česká republika a její občané si zaslouží své místo mezi nejvyspělejšími zeměmi světa. Důležité kroky v podobě členství v EU a NATO už máme za sebou. Nyní se musíme zasloužit o to, aby náš hlas zněl zřetelně nejen v Evropské unii, ale v celém světě.

„Sociální demokracie přivedla naši zemi do EU a NATO. Znovu jsme se stali součástí západního světa a přijali jsme spoluzodpovědnost za jeho směřování. Teď před námi stojí nový úkol. Prosazovat ve světě demokratické hodnoty a v globálním světě neustále posilovat naši konkurenceschopnost. Klíčem k tomuto cíli je ekonomická diplomacie, která pomůže českým exportérům na zahraničních trzích,“ řekl Lubomír Zaorálek.

Martin Pecina: Naší prioritou je zavedení protikorupčního balíčku

Martin Pecina dnes představil priority sociální demokracie v boji proti korupci, která spolu s rozkrádáním veřejných peněz ohrožuje nejen hospodářství, ale i důvěru občanů v právní stát. Vyhlášení války korupci je dle ČSSD jedinou cestou, jak ochránit základní demokratické hodnoty a obnovit hospodářský růst. Nezbytné je také odpolitizovat justici, která musí sloužit občanům a ne zájmům různých lobbistických skupin.

„Absolutní prioritou ČSSD bude zavedení důsledného protikorupčního balíčku. Jsme přesvědčeni, že ekonomického růstu nelze dosáhnout jen podporou hospodářství, ale tvrdým potíráním korupce. Zavedení a tvrdé vymáhání protikorupčního balíčku neznamená jen snížení rozpočtového deficitu o desítky miliard korun. Především přinese posílení zdravého tržního prostředí a zvýšení důvěry občanů v právní stát. Bez důvěry v právo a soudy nemůžeme pomýšlet na ekonomický růst a dokonce ani na demokratickou společnost,“ řekl Martin Pecina.
Protikorupční balíček usnadní především boj s nejzávažnější kriminalitou. Rozkrývání organizovaného zločinu pomůže zejména institut korunního svědka nebo možnost využít služeb protikorupčních agentů. Dále bude ČSSD prosazovat také zveřejnění černých listin firem, které se v minulosti dopustily pletich ve veřejných soutěžích. Zároveň chceme dosáhnout toho, aby byla na nevysvětlitelné příjmy uvalena speciální daň.

ČSSD chce zdravé a čisté životní prostředí nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice, zaznělo na konferenci. Udržitelný rozvoj je základním předpokladem dlouhodobého rozvoje naší země i ekonomiky.
Prohlášení: O tom, jestli případně dojde k prolomení limitů těžby uhlí, musí rozhodnout v referendu samotní občané Ústeckého kraje. ČSSD bude vždy výsledek tohoto referenda respektovat a bude pro ni závazné. Akci Greenpeace vnímáme v zásadě jako akt podpory naší politiky. Jsme rádi, že Greenpeace mají na rozdíl od ODS jasnou představu o cílech, které prosazují. A to například narozdíl od ODS, která žádný pozitivní politický program nemá a životní prostředí dlouhodobě ignoruje.
Petr Dimun
vedoucí sekce PR a marketingu ČSSD

Co zveřejnila o konferenci Česká tisková kancelář

Teplice - Programová konference ČSSD, která se dnes sešla v Teplicích na Ústecku, schválila program pro sněmovní volby. Účastníkům ho prezentovali stínoví ministři a ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina, který je lídrem pražské kandidátky ČSSD. Pasáž o zdravotnictví představil středočeský hejtman David Rath, který se o ministerské křeslo neuchází.

Diskuse po prezentaci se nekonala. Po příspěvku posledního stínového ministra vyzval místopředseda strany Lubomír Zaorálek k hlasování. Celý sál hlasoval jednomyslně.

Program zdůrazňuje rovné šance pro všechny dosáhnout vyšší životní úrovně a aktivní hospodářskou a finanční politiku jako protikrizové opatření. Volebním hitem zůstává zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách, s nímž ČSSD už vyhrála krajské volby. Po nich obsadila všechna hejtmanská křesla.

K dispozici voličům bude program vytištěný na 35 stranách brožury čtvercového formátu v oranžových deskách s předmluvou předsedy Jiřího Paroubka.

Sociální demokraté, kteří mají podle průzkumů veřejného mínění značný náskok před konkurenční ODS, jsou přesvědčeni, že to budou oni, kdo po květnových volbách do Poslanecké sněmovny převezme vládu.

Jiří Paroubek prohlásil, že sociální demokraté dokážou vybojovat takové změny, které přivedou Česko během následujících 15 let mezi deset zemi s nejvyšším životním standardem v rámci EU. "Chceme ve vedení země změnu!" prohlásil. Zkritizoval předchozí vládu Mirka Topolánka a současně varoval před návratem ODS a TOP 09 k moci. Přítomní delegáti ho během téměř hodinového projevu několikrát přerušili potleskem.

"Budu bojovat za vaši lepší budoucnost," slíbil Paroubek. "Obnovíme solidaritu bohatých s chudými spravedlivou daňovou progresí," zněl další slib včetně toho, že ČSSD zruší rovnou daň. Zavázal se, že na prvním zasedání vlády po vítězství v květnových volbách nechá schválit návrh na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví a předloží ho poslancům. Stejně tak slíbil důchodcům mimořádný důchod ve výši 2400 korun.

Současně varoval, že pokud by se kandidáti sociální demokracie chovali vzhledem k příznivým předvolebním průzkumům pasivně, mohlo by se stát, že volby sice vyhraje ČSSD, ale vládu nakonec sestaví někdo jiný. Mohlo by to nastat v případě, že ČSSD ztratí strategickou iniciativu, přestane udávat tón a neudrží jednotu strany, řekl.

Paroubek popřel, že by plány ČSSD byly rozmařilé. Pokud nastane ekonomické oživení v USA, západní Evropě a zejména v Německu, pocítí to příznivě i česká ekonomika, což podle něj vytvoří i vyšší daňové příjmy. Současně nastínil, kde chce na své plány pro oživení ekonomiky vzít peníze.

Z evropských fondů očekává příliv až 750 miliard korun, domácí i zahraniční investice mohou představovat stamiliardy korun, desítky miliard mají přinést peníze z prodeje emisních povolenek. V řádu desítek miliard chce čerpat výhodné úvěry z Evropské investiční banky a směřovat je na projekty veřejného sektoru, další desítky miliard mohou přinést podle jeho představ soukromé zdroje v rámci projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru. Další peníze chce najít ve finančních rezervách státních podniků, z nich by chtěl financovat například výstavbu domů pro seniory.

Slíbil boj proti korupci, jistoty a stabilitu. "Zavazuji se, že českým občanům již nikdo nebude moci vystavit opencard," řekl v narážce na sporný projekt stejnojmenné víceúčelové karty, který se ukázal být předražený. Pražskou radnici ovládá ODS.

Místopředseda a stínový ministr strany Bohuslav Sobotka představil další nástroje proti dopadům krize. "Do roku 2013 snížíme deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP tak, abychom mohli v letech 2015 - 2016 přijmout euro," řekl Sobotka.

ČSSD podle něj připravila celkem 62 opatření a jen sedm z nich může snížit schodek rozpočtu o 66 miliard korun. "Navrhované zvýšení daně z příjmů právnických osob na 21 procent je spravedlivé a omezuje převod zisků do zahraničí," tvrdí. Chce také zavést majetková přiznání a dědickou daň u velkých dědictví nad 15 milionů korun.