MHD v Teplicích se změní. V pondělí na linky poprvé vyjede pět nových hybridních trolejbusů, v důsledku čehož budou jiné jízdní řády. Pro děti, studenty a seniory zlevňuje jízdné. Zaplatí pouze 25 procent z ceny obyčejné jízdenky.

V provozu nadále budou trolejbusové linky 101 108, 113, 114 a nostalgická linka 111. Autobusy ponesou čísla linek 121 123, bezplatné linky 112 a noční 131. „Lidé by si měli v jízdním řádu zkontrolovat ty linky, na které jsou zvyklí. Případně si najít nové spojení. Některé trasy se totiž mění,“ říká vedoucí odboru dopravy teplického magistrátu Ivana Müllerová.

Jedním z důvodů pro změny je nasazení hybridních trolejbusů, které se mohou pohybovat i mimo trolejového vedení. Budou se střídat na linkách 104, 106, 113 a 114. Intervaly mezi spoji na všech linkách budou přes den maximálně 30 minut. Ve večerních hodinách se pak doba prodlouží o 10 minut.

Podívejte se, jak vypadají nové hybridní trolejbusy pro Teplice:

Kromě nových trolejbusů se někteří cestující mohou těšit na snížení jízdného. „S Ústeckým krajem jsme pro děti od 6 do 18 let, studenty do 26 let a důchodce od 65 let vyjednali slevu,“ uvádí náměstek primátora Hynek Hanza. Jízdné pro ně bude souhrnně označeno jako „zlevněné“.

V praxi to znamená, že současné obyčejné jízdenky v hodnotě 20 korun pro studenty i důchodce a 10 korun pro děti, budou nově stát pouze 5 korun. Tepličané starší 70 let budou mít i nadále cestování zdarma. Změny jízdného platí už od soboty.

Výrazné snížení cen pro vybrané skupiny probírají Tepličané na Facebooku. Ne všem se to zamlouvá. „A co lidi, kteří jezdí každý den do práce?“ ptá se žena, která má přezdívku Lola Whinfield.

„Každý den se dřeme v práci a máme to mít dražší než ostatní,“ zlobí se. Podle Hynka Hanzy je zavedení takových cen pouze přizpůsobení k celorepublikovému systému. „Celostátní slevy pro vyjmenované skupiny lidí jsme si nevymysleli, ale kdybychom se tomu nepřizpůsobili, tak by jízdné v teplické MHD bylo nevýhodné v porovnání s tím krajským,“ argumentuje.

O nových jízdních řádech i linkách se mohou cestující informovat v předprodeji jízdenek na Benešově náměstí. Městská hromadná doprava v Teplicích prochází postupnou modernizací. Vedení radnice chce přejít na bezemisní provoz. „

Koupíme další klasické trolejbusy, které využijeme pro vnitroměstskou síť. Cílem je do několika let absolutně vyřadit z provozu autobusy. Sloužit nám budou už pouze jako náhradní doprava v případě, že bude rozkopaná nějaká ulice,“ podotýká primátor Jaroslav Kubera.

Negativně se na změny v dopravě dívá řidič autobusu Josef Linhart. „Město má v plánu všechny linky MHD do budoucna elektrifikovat. Když ale pak vypadne proud, tak město stojí. V zimě, pokud silničáři zaspí, tak opět všechno stojí. Při letních každoročních výlukách jsem zvědavý, co trolejbusy nahradí,“ komentuje zastánce autobusové dopravy.

MHD v Teplicích zajišťuje společnost Arriva City. V červenci zástupci dopravce podepsali s městem smlouvu na dalších pět let.