Letošní světový den ledvin bude příští týden v Teplicích netradiční. Na rozdíl od předešlých let, kdy akce probíhala vždy v prostorách dialyzačního střediska situovaného v teplické poliklinice, se ve čtvrtek 14. března uskuteční na náhradním místě. Bude v provizorní nefrologické ambulanci v Novosedlické ulici.

Důvodem je stěhování tohoto typu zdravotnické péče. V Teplicích pro dialyzované pacienty v současné době vyrůstá nový areál, na rozhraní ulici Libušina a Duchcovská, vedle kruhového objezdu v městské části Řetenice. „V původních prostorách nám skončila smlouva, museli jsme je tedy na konci roku opustit. Pro naše pacienty teď připravujeme zcela nové dialyzační středisko včetně nefrologické ambulance. Otevření proběhne v průběhu letošního roku,“ uvedla mluvčí společnosti B. Braun Medical Lucie Kocourková. Ti, kteří byli zvyklí na dosavadní služby v Teplicích, musejí provizorně dojíždět kvůli léčbě na střediska v Duchcově či Litoměřicích, případně využívat dočasně nefrologické zařízení v Novosedlické ulici.

„Celý proces přerušení provozu a zajištění náhradní péče proběhl hladce a bez problémů. Náhradní střediska vše zvládají a pacienti se postupně adaptují a těší se do nového dialyzačního střediska v Teplicích,“ konstatoval ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.

Měl tam stát obchod

Ruch na staveništi nového centra vyvolává u Tepličanů diskuze. Lidé v okolí se od začátku stavby domnívali, že zde vyrůstá další market, jak plánoval původní majitel pozemku, než ho přeprodal dál.

„Podle mě by byl obchod zbytečný, když kousek odtud je další prodejna. Specializované zdravotní středisko bude mít mnohem větší význam,“ míní Josef Petráček, který bydlí v sousedním domě.

Dialyzační středisko má v Teplicích řadu pacientů. Jednou z nich se v minulých letech stala také mladá Tereza Bártová. Její selhání ledvin bylo náhlé. Před dvěma roky na jaře, čtyři dny před státnicemi se mladé sportovkyni, která hrála závodně fotbal, jezdila na horském kole a lyžovala, udělalo špatně. To, co původně vypadalo jako obyčejná chřipka, byla nebezpečná meningokoková meningitida. Do rána její tělo pokryly fialové fleky a začala ztrácet cit v nohách. Lékaři jí dávali 1% šanci na přežití. Nemoc ji připravila o ledviny, nohy i prsty na rukou, ale nevzala jí chuť žít. „Ve středisku jim teď kazím věkový průměr,“ smála se vloni, když byla patronkou dne ledvin v Teplicích.

Letošní záštitu ledvinové osvěty po ní převzal český herec Karel Zima, který svůj orgán daroval. Do lázeňských Teplic se přijede podívat příští týden ve středu, den před osvětovou akcí, kdy budou zástupci společnosti B. Braun Avitum společně s vedením teplické radnice prezentovat projekt nového střediska novinářům. Deník bude u toho.

Světový den ledvin připadá letos na 14. března. Jako každý rok v tento den otevírá B. Braun Avitum všechna svá dialyzační střediska pro veřejnost, v Teplicích v provizorních prostorách v Novosedlické ulici. Letošní téma je zaměřeno na onemocnění žen

 

Nevíte, do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin týká? Zkuste si odpovědět na následující otázky:
Máte vysoký krevní tlak?
Máte cukrovku?
Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
Máte nadváhu?
Kouříte?
Bylo vám již 50 let?
Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, pak spadáte do rizikových skupin.