Nový typ cestovního dokladu se strojově čitelnými údaji vydávaný od 1. dubna už musí obsahovat vedle zobrazení obličeje také další biometrický údaj, kterým je právě otisk prstu. Na úřadě zájemce nyní kvůli vydání cestovního pasu nejen vyfotí, ale sejmou mu i otisky. Podobně tomu je teď i na magistrátu v Teplicích.
Odbor pasů byl v minulých dnech uzavřen, protože se připravoval systém právě pro nové snímání otisků.
„Otisky se snímají u osob starších šesti let. Novou technologii hradí stát. Motivem jejího zavádění je mimo jiné také snížení rizika padělání dokladů a zvýšení bezpečnosti,“ říká Alice Hlavničková z teplického magistrátu, konkrétně z odboru správních činností. Lidé, kteří chodí o pas požádat, se nové povinnosti z většiny případů. Někteří se o tom dozvědí až přímo na magistrátu.
Člověk starší 15 let zaplatí za vydání cestovního pasu 600 korun, děti do 15 let bude stát pas stokorunu.
Snímat se bude ve většině případů ukazovák na ruce. Systém si pak sám vybere z otisků ten nejvhodnější.
Pravidla otisků myslí i na to, že člověk má ukazováky amputované. Pak se bere otisk dalšího prstu. Pořadí prstů je ukazovák, palec, prostředník, prsteník.
S novým typem cestovního dokladu je možné vyjíždět do všech států světa, včetně bezvízových cest do USA.
Ostatní typy průkazů vydaných do 31. března zůstávají v platnosti až do doby uvedené v dokladu. K cestám po Evropské unii lze kromě cestovních pasů použít také občanské průkaz.
Po zavedení nové povinnosti zaznamenali na teplickém magistrátu u přepážky cestovních dokladů zvýšený zámej o vydávání nových pasů. Největší vlna ale prý teprve přijde tradičně s letní sezonou, kdy je nejlepší čas pro cestování. (pem, ves)