Podíl se výrazně zvedl
Severočeské doly platí za nejvýznamnějšího těžaře už dlouho, za posledních pět let se ale jejich podíl na tuzemské těžbě výrazně zvedl a vloni poprvé získaly nadpoloviční většinu. A zatímco ostatním těžařům zásoby v dolech slábnou, Severočeské doly by mohly mít už zhruba 55 procent české těžby. Loni firma vytěžila 25,1 milionu tun uhlí, což je její novodobý rekord, a zatím známé průběžné výsledky z letošního roku zaostávají jen mírně. „Díky naší pozici ve skupině ČEZ očekáváme vyšší těžby uhlí oproti roku 2012," řekl ředitel strategie Severočeských dolů Vladimír Budinský.
Není jistá stejná výše tržeb
Rostoucí těžba ale podle něj nemusí nutně znamenat lepšící se ekonomické výsledky. Firma vloni utržila 10,4 miliardy a vydělala 2,9 miliardy Kč. Firmu vlastní ČEZ, který od ní také odebírá valnou většinu uhlí. „Nemůžeme si být jisti stejnou výškou tržeb. Nejistota v oboru je velmi vysoká," řekl Budinský. Kvůli recesi evropského průmyslu očekává, že by mohly ceny energií začít klesat. „Navíc jsme v prostředí nepředvídatelného evropského energetického trhu, který je vinou dotací zelené energii vymknut z kloubů'," dodal Budinský. Firma má dlouhodobě stabilní počet zaměstnanců.
Důl Československé armády u Litvínova, kde dobývá uhlí druhý největší těžař, mostecký Czech Coal (CC), už dosáhl ve skrývce územních limitů těžby, a tak začíná jeho desetiletý útlum. Během listopadu se odstavuje první ze tří skrývkových rypadel a příští rok na jaře se odstaví i jedno ze tří uhelných. Těžba na dole se sníží ze čtyř milionů na 2,5 milionu tun.
Propouštět se bude i příští rok
„V souvislosti s tím dochází v rámci skupiny CC v letošním roce ke zrušení asi 200 pracovních míst. Další propouštění bude následovat příští rok," řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová. Mostecko má aktuálně druhou nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi. Celý Czech Coal vloni zaměstnával zhruba 4500 lidí. Firma se dlouhodobě snaží, aby byly prolomeny limity těžby a důl mohl postupovat přes Horní Jiřetín po okraji Litvínova až pod současné chemičky v Záluží.
Zatímco Severočeské doly vytěží nejvíc, Czech Coal má zřejmě největší podíl na trhu s volným uhlím. Při jednání s odběrateli cítí zhoršenou náladu rád by cenu zvedl až o polovinu na 80 procent ceny černého uhlí, což ale znamená tvrdá vyjednávání. „Poptávka po uhlí je z jejich strany často spojována jen se zachováním stávajících cen této komodity, přestože své ceny každoročně zvyšují," uvedla Benešová. Czech Coal se o dodávky uhlí v posledních letech nejčastěji pře s firmami z Energetického a průmyslového holdingu, ovládaného Danielem Křetínským a skupinami J&T a PPF.
Nemá jistou budoucnost
Útlum těžby potkal i třetího těžaře, Sokolovskou uhelnou. V posledních pěti letech snížila těžbu o víc než čtvrtinu a zbývá jí poslední důl Jiří, jehož životnost je odhadována do roku 2026. Vyjádření Sokolovské uhelné se získat nepodařilo. Většinu vytěženého uhlí si firma spaluje sama ve vlastní teplárně Vřesová. Zaměstnává kolem 4000 lidí.
Do podmínek na hnědouhelném trhu může promluvit i stát, jemuž uhlí ze zákona patří a může si říct až o deset procent jeho ceny.
Zatím si bere od těžařů jen 1,5 procenta, začíná se ale hovořit o zvýšení odvodů. Plné využití takové možnosti by přineslo do státního rozpočtu až dvě miliardy korun. O novele zákona o hornické činnosti mluvil zejména litvínovský poslanec Milan Šťovíček (VV), zatím ji ale nepředložil, a tak zůstanou i příští rok odvody asi stejné.(čtk)