Josef Punčochář žije v Újezdečku už osm desítek let. V posledních letech se mu nelíbí, jak se malá obec na Teplicku zadlužuje, proto chtěl v letošních komunálních volbách změnu. Hlasoval pro opozici. „Už to není dál únosné. Je pravda, že se tu a tam něco v obci udělá, ale za jakou cenu? Nelíbí se mi to,“ říká starousedlík.

Změnu nechtěl sám. Z výsledku hlasování a následného povolebního vyjednávání vzešla většinová koalice, sestavená z opozice, a tak to vypadalo, že by mohl být senior spokojený.

Proti současnému vedení namířenou revoluci v Újezdečku ale překazil samotný starosta Petr Pokorný, který všechny zaskočil tím, že se svými soukmenovci rezignovali na získané mandáty. Obec tak dostali do patové situace, protože počet zastupitelů klesl na čtyři, což je pod zákonem stanovenou nejnižší hranicí pěti lidí. Volby se tak budou na jaře opakovat.

„Neuznal to, že ho už někdo nechce. Udělal z toho frašku,“ komentuje dění Josef Punčochář. „Když zjistil, že se lidé z opozice proti němu spikli a mohli by mít většinu, tak to celé rozpustil,“ pokračuje patriot, který by mohl o životě v Újezdečku vyprávět celé hodiny.

Volby v obci sice vyhrálo starostovo Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) a v sedmičlenném zastupitelstvu získalo dvě křesla, jenže společně se spřátelenou ČSSD, která naopak oproti předešlým obdobím dostala pouze jedno křeslo, to na většinu proti dalším čtyřem opozičním zastupitelům nestačilo. Ti už se mezitím dohodli na jiném starostovi a jeho zástupci.

Tak přišel nápad, jak to celé zdramatizovat. Kromě starosty Petra Pokorného na mandáty rezignovali i všichni další členové ze SNK a také příznivci z ČSSD. Za ty se do zastupitelstva jako jediný dostal Josef Žampach, který ve vedení obce už působil coby místostarosta.

Svou porážku ve volbách sice Žampach uznal, ale jako důvod své rezignace uvedl nesouhlas s postupem při sestavování vedení úřadu. „Mělo by se napříč celým zvoleným zastupitelstvem ctít, že by o vedení obce měl spolurozhodovat a také by tam měl být vítěz voleb,“ sdělil Žampach.

V podobném duchu na ustavujícím zasedání hovořil také starosta Petr Pokorný. „Jako lídra vítězného SNK mě někteří zastupitelé nechtějí respektovat, tak nesložím slib a na mandát rezignuji,“ překvapil lidi v sále a z jednání odešel.

Jeho reakci a neuznanou většinovou dohodu protistrany probírají lidé v ulicích. „Slyšela jsem o tom. Měl by to už vzdát. Je tady už přes 20 let. Lidé chtějí změnu, jinou krev do života obce. Ostatně proto jsou volby,“ říkala žena ve středním věku.

Obec Újezdeček se se svými devíti stovkami obyvatel řadí k nejmenším na Teplicku. Tím spíše se mezi lidmi těžko něco utají. Už tak neklidnou vodu navíc zčeřily informace, které měla zveřejnit manželka starosty. Vede obecní knihovnu a na její webové stránky, jež označuje za soukromé s veřejným přístupem, měla umístit různá vyjádření ke všem kandidátům opoziční trojkoalice.

„Nebylo to zrovna hezké čtení. Často zastrašování, uvádění polopravd či lží,“ zmínila Jitka Hanousková, která v Újezdečku bydlí. Po dvou dnech materiál ze stránek zmizel, protože někteří z osočených vyhrožovali trestním oznámením.