ONLINE SKONČIL - DĚKUJEME ZA POZORNOST …

Pro aktuální informace stiskněte tlačítko aktualizovat, nebo klávesu F5.

17:00 Skupinky radikálů se rozchází. Někteří zamířili do místních hospod, většina jede domů. K žádnému střetu radikálů s policií nedošlo.

16:32 Skupinka asi sto radikálů, hlavně mladí, došli až ke starému nádraží. Minipochod chce projít dál pravděpodobně do ulici, kde mají svoji akci Romové, policie je drží za páskou označující trasu pochodu. Policie je ve výrazné přesile a mladí extrémisté se snaží přemluvit policisty. Neúspěšně. Pomalu se rozcházejí.  

16:19  Ne všichni ale šli domu. Tvrdé jádro asi sto extrémistů jde trasu pochodu znova. Policie je stále na místě a vše ještě monitoruje.Duchcov 24.8.

16:00 Lidé z náměstí Jiřího z Poděbrad(kde začal a i skončil pochod) se pomalu rozcházejí do svůch domovů. 

16:00 Lidé prošli městem. Drželi trasu pochodu. Policie nemusela prakticky zasahovat. Dav, který chvíli měl zhruba až 1000 hlav, došel zpět na náměstí Jiřího z Poděbrad. Svolavatel akce J. Svoboda pochod oficiálně ukončil, poděkoval všem za účast.   

15:45 Pochod městem nabral na síle. Přidalo se hodně Duchcováků. Odhadujeme, že ulicemi jde asi 1000 lidí. Jsou to jak mladí, tak matky s kočárky i důchodci. Pochod jde podle naplánované trasy. Je klid.

Duchcov 24.8.

15:29 Mítink DSSS (duchcovské buňky) skončil. Organizátor J. Svoboda vede průvod. Hlásí, že nikdo nemá vybočovat z trasy, aby nebyli označováni za extrémisty. Lidé se dali do pohybu.  Někdo má v ruce vlajky a někdo zase vykřikuje různá hesla např.: Čechy Čechům, "Stop černému rasismu"… 

15:17 Mítink stoupenců DSSS začal se zpožděním. Organizátor J. Svoboda čte svůj projev. Poslouchá ho už asi 500 lidí. Po mítinku se tato skupina má vydat ulicemi Duchcova. Mapku trasy dostávají stoupenci do ruky. K dispozici mají i balené vody.  

15:03 Je po 15:00 a mítink DSSS s následným pochodem městem nezačal. Na náměstí Jiřího z Poděbrad (trošku větší parkoviště poblíž rybníka Barbora) je asi 200 lidí. Organizátor akce vyhlásil, že počkají ještě 15 minut, pak že začnou. 

14:49 INFO:V Duchcově je větší napětí mezi majoritou a minoritou  od poloviny května, kdy brutálně napadla skupiny Romů manželský pár. Na místo, kde se tak stalo se šel včera podívat i ministr vnitra v demisi Martin Pecina(na snímku v pravo) , který do Duchcova přijel na krátkou návštěvu. Slíbil, že se sem v dohledné době vrátí a pokusí se pomoci napravit zdejší napjatou situaci mezi většinovou populací a romskou menšinou. "Byla to velmi zajímavá zkušenost. Slíbil jsem, že se tam brzy vrátím, ať si tam uděláme kulatý stůl. Protože problémy tam ještě zažehnány nejsou a budeme potřebovat ještě týdny až měsíce na to, abychom ty problémy nějakým způsobem pacifikovali," uvedl Pecina.

Reakce na návštěvu ministra …

Ministr vnitra Martin Pecina včera navštívil Duchcov. Zajímal se o bezpečnostní situaci ve městě. Hovořil i se starostkou Bártovou. Prošel si část Jižního města. Před budouvou MP ho zastavil romský aktivista, který si stěžoval na dění ve městě.

Bavili jsme se o názorech na Agenturu pro sociální začleňování, situaci v Duchcově obecně, nezaměstnanost i prevenci kriminality. Slíbil Duchcovu, že se bude snažit v hledání řešení pomáhat. Když jsme se vydali na procházku po jižním Duchcově, před služebnou MP na nás při návratu čekal pan F.Tomáš, který ministra odchytil a rozvinul debatu Já jsem se snažila do debaty nevstupovat, jen jsem chvíli poslouchala a v závěru raději ani neposlouchala. Když jsme se s ministrem loučili, sdělil mi, že to nějak opravdu nemám jednoduché, ale že se ozve. V rozhlase jsem se dozvěděla, že na tiskovce slíbil uspořádat v Duchcově kulatý stůl a před chvílí jsem dostala SMS, že to bude do tří neděl. Nevím, jestli to situaci v Duchcově pomůže, ale jistě to neublíží. Podstatnější je, že si uvědomuje nutnost navýšit stavy policistů v ulicích, že chápe, proč jsou občané nazlobení a že slíbil podporu legislativních kroků o případných akcí z programu prevence kriminality. Docela mi schválil, že je třeba věnovat větší pozornost práci s dětmi na ulici, než finančně náročnou podporu kamenných nízkoprahových zařízení. Že by se třeba někdo vážně začal zabývat prostředky, které spotřebují neziskovky, aniž by (některé) prokázaly jakýkoliv kladný efekt? Napsala na FCB starostka Duchcova Jitka Bártová

14:41 Pokojnou demonstraci na podporu místní romské komunity a zlepšení sousedských vztahů má ve městě i občanské sdružení Konexe. V jedné z ulici poblíž služebny MP v Jižním městě je zhruba 100 Romů. Diskutují s antikonfliktním týmem PČR a připravují si svůj program. 

14:36 Akce DSSS má začít v 15:00. Zatím je na náměstí Jiřího z Poděbrad asi 20 lidí.

TRASA POCHODU ZDE (MAPKA NÍŽE) Demonstranti budou vycházet z náměstí Jiřího z Poděbrad (zelená vlaječka) přes Městské příkopy do ulice Husova, po které dojdou až na její konec, na křižovatku s ulicí Skladištní. Zde odbočí vpravo a půjdou ulicí Skladištní až k náměstí Legií (na které nemůžou, nemají ho povolené), takže zde se otočí a půjdou zpět, ovšem po staré silnici (nad Skladištní). Po této staré silnici dojdou až na křižovatku s ulicí Lipova (u Barbory), kde odbočí vlevo a podél rybníka Barbora dojdou zpátky na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde pochod končí.

14:26 Policie čeká účast na akci DSSS 400 až 500 lidí. Mělo by vše proběhnout v klidu. V Duchcově je připravená i pořádková jednotka. Počty nasazených mužů nechce PČR z taktických důvodů říci. K dispozici má i vrtulník.

14:21 Duchcov je už od dopoledne plný policistů. Policisté hlídají i příjezdové cesty do města. Mají za úkol zadržet jakékoliv zbraně – nože, baseballové pálky, železné tyče apod.. Ze zákona totiž nesmí být takové „pomůcky" na shromážděních přítomny. „Ke 14:00 zadržela policie jednu tyč a jeden obušek," informoval teplický mluvčí Daniel Vítek(na snímku) na brífinku pro novináře na služebně policie v Duchcově.Duchcov 24.8.


Psali jsme k tématu…

 „Doufám, že svolavatelé svou pořadatelskou službou zajistí, aby během akce nedošlo k žádným násilnostem či provokacím, že občané svou účastí podpoří nikoliv DSSS jako takovou, ale obecnou touhu občanů Duchcova po bezpečných a klidných ulicích," řekla starostka Duchcova Bártová.

Trasa pochodu DSSS v Duchcově 24.8.


DĚNÍ V DUCHCOVĚ BUDEME SLEDOVAT ONLINE OD 15H


ČTĚTE:  Vedle Duchcova se možná sejdou protesty i v jiných městech kraje

Pokojnou demonstraci na podporu místní romské komunity a zlepšení sousedských vztahů bude mít dnes ve městě i občanské sdružení Konexe. Policie bude vše monitorovat a v případě porušení zákona zasáhne. „Počet policistů, kteří se budou na opatření podílet, jejich výstroj a výzbroj a další nasazená technika odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici. Konkrétní čísla nebudeme zatím z taktických důvodů sdělovat, v ulicích samozřejmě bude zvýšený počet policistů a připravena bude i pořádková jednotka," řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. (kos)

Autoři: M. Košťál, O. Tušicová, Z. Traxler, K. Pech

(s využitím ČTK)

JSME TU PRO VÁS…

Teplický deník bude mít v sobotu odpoledne na místě své reportéry. Rozsáhlou reportáž přímo z duchcovských ulic přineseme v pondělním Deníku, který koupíte na stánku, nebo vám ho pošta vhodí do schránky (předplatitelům).

Už během soboty ale můžete sledovat webové stránky Deníku, kde bude přenášen on line z Duchcova a to jak v textové podobě, tak uvidíte jako první fotky přímo z ulic.

Abychom předešli možným rasistickým útokům a podobným výrokům, nebude u tohoto článku diskuze. Děkujeme za pochopení.