S historickými kulisami v minulosti korespondovalo i slavnostní zahájení plesu v dobových kostýmech, které se loni neslo ve znamení císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Sissi, kteří děčínský zámek kdysi na své svatební cestě navštívili. "Letos jsme zvolili trochu jinou cestu, předtančení obstará taneční skupina za doprovodu Děčínského symfonického orchestru," řekl Vavřička. Noblesní prostředí zámku podle něj využije pro slavnostní setkání svých členů a příznivců také děčínský basketbalový klub.
Centrem plesů v Mostě je kulturní dům Repre, který tuto sezonu hostí 15 plesů včetně oficiálního plesu města Most 6. března. Podle vedení zařízení je to standardní počet společenských akcí. Podle toho, o kolik sálů a na jak dlouhou dobu mají organizátoři jednotlivých plesů zájem, přijde pronájem prostor na 25.000 až 80.000 korun.
Dva mostecké plesy v netypickém pojetí se ale uskuteční jinde. Staročeský ples bude 21. února tradičně v hotelu Cascade. Návštěvníci se mohou těšit na lidové pochoutky včetně zabijačkových hodů, obsluhu v krojích a cimbálovou muziku.

Městské divadlo pořádá svůj 22. ples 7. března přímo v prostorách divadla. Mimo jiných se tam představí legendární skupina 60. let Mefisto s Viktorem Sodomou. V programu vystoupí i členové Městského divadla a Divadla rozmanitostí. Vstupné bude 400 korun.

Při mosteckém divadle funguje i půjčovna kostýmů, které lze využít také na plesy. "Ceny za půjčení se pohybují zhruba od 300 do 500 korun podle toho, jak je kostým složitý, zda obsahuje i doplňky a na jak dlouhou dobu si jej zájemce půjčí," uvedla mluvčí divadla Ivana Bonaventurová.
Své plesy každoročně mají i maturanti. Gymnázium Lovosice nechává jejich pořádání na nich samotných. Znamená to, že studenti si sami a ve vlastní režii zajišťují sál a také program. "Tento model se nám dlouhodobě osvědčil jako smysluplnější, než kdybychom jim jako škola něco diktovali," řekl ředitel gymnázia Marek Bušek. Náklady, na které si každá třída průběžně vytváří vlastní fond, a potom i výtěžek jdou přímo za maturanty. Letošní ples lovosické oktávy se koná dnes v Kulturním domě v Litoměřicích.