Celou Českou republiku navštívilo ve druhém čtvrtletí zhruba o tři procenta více turistů než ve stejném období loňského roku. V Ústeckém kraji výraznější nárůst zaznamenali statistici u domácích hostů. Rozdíl je 8,3 procenta, u zahraničních hostů je to 5,2 procenta. Za celé první pololetí přijelo do regionu 232.062 turistů, což je meziročně o 9,1 procenta více. Počet turistů se zvyšuje už od roku 2010.
Ve srovnání za půl roku je nárůst patrnější u cizinců. Přijelo jich o desetinu více než za první pololetí roku 2015. Nejvíc je tradičně Němců.

Nejoblíbenějším místem pro dovolenou je České Švýcarsko. Místní obce i agentury se snaží národní park a jeho okolí co nejvíce zatraktivňovat, přibývá tak například turistických tras.
Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Ústeckém kraji je dlouhodobě Památník Terezín, který ročně navštíví kolem čtvrt milionu lidí. Většinou jde ale jen o jednodenní návštěvy.
Lákat na turistiku se snaží města i krajská samospráva. Kraj ve velkém propaguje cyklostezku Labská stezka, která by na severu Čech měla být definitivně dokončena v roce 2020. Návštěvníky láká také do Krušných hor.