V Ústí nad Labem se Lidické náměstí rozzáří vánoční výzdobou už v pátek 28. listopadu. Program začne v 16:00, lidé se mohou těšit na rozsvícení vánočního stromu i vystoupení zpěvačky Ilony Csákové. Koncerty, divadelní představení a další akce budou na náměstí každý den až do Štědrého dne, který bude podobně jako 23. prosinec zasvěcený koledám. Ve čtvrtek 18. prosince se bude na náměstí od 18:30 promítat pohádka Anděl Páně. Podle mluvčí nové ústecké koalice Veroniky Vendlové přijdou vánoční programy město na 1,2 milionu korun.

V Chomutově začne tradiční vánoční trh na náměstí 1. máje první adventní neděli, tedy 30. listopadu, kdy se také rozsvítí vánoční strom. Trh bude otevřen denně od 9:00 do 18:00. Do 23. prosince si tam lidé mohou koupit vánoční zboží i občerstvení. Chybět nebudou dobroty z partnerského německého města Annaberg-Buchholz, nově budou na trhu francouzské speciality. Ve stánku Ježíškovy pošty si každý může dát orazítkovat vánoční pohledy či přání a zakoupit nové kalendáře města na rok 2015, graficky ztvárněné korespondenční lístky či speciální pohledy.
Kapři se budou v dolní části náměstí prodávat od 17. do 23. prosince. Atmosféru dokreslí ohrádka se zvířátky z Podkrušnohorského zooparku nebo zvonička štěstí. Tradiční adventní kalendář podél radnice letos ozdobí chomutovské mateřské školy a jesle. Prvně bude na náměstí vystavený Fialův mechanický betlém z muzea s 254 figurkami, z nichž je 93 pohyblivých. Na Štědrý den bude patřit náměstí živému betlému, který od 11:00 do 15:00 každou hodinu zahraje známý biblický příběh.
Advent v Mostě zahájí koncert chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri v kostele Nanebevzetí Panny Marie, a to v sobotu 29. listopadu od 18:00. O den později bude na 1. náměstí rozsvícen vánoční strom. Mostecké vánoční trhy se na 1. náměstí konají od 16. do 22. prosince. Odpoledne 23. a 24. prosince tam skauti budou rozdávat Betlémské světlo. V pondělí 15. prosince v divadle a v pátek 19. prosince v kostele Nanebevzetí Panny Marie bude k slyšení Rybova Česká mše vánoční. Podle mluvčí Aleny Sedláčkové vydá město jen za vánoční výzdobu a osvětlení přes 1,5 milionu korun. "Je v tom zahrnuta montáž, demontáž i veškerý servis," uvedla. Město se rozzáří v neděli 30. listopadu.
V Děčíně začnou trhy v sobotu 29. listopadu. Strom na Masarykově náměstí se rozsvítí o den později v 17:00 a požehná mu polský kněz Zbigniew Czendlik. Hostem kulturního programu, který začne ve 14:00, bude skladatel a klavírista Jaroslav Uhlíř. Na svatého Štěpána, 26. prosince, ve společenském domě Střelnice od 19:00 vystoupí Janek Ledecký za doprovodu Nostitzova smyčcového kvarteta. Jen osazení a vyzdobení tří vánočních stromů přijde město podle mluvčí Markéty Lakomé na 160.000 korun.

V Teplicích se první adventní neděli na náměstí Svobody od 14:00 uskuteční nesoutěžní přehlídka pěveckých souborů Teplická vánočka 2014, navečer bude rozsvícen vánoční strom a výzdoba.
V Litoměřicích bude 30. listopadu v hradní kapli od 10:00 do 16:30 vystavena replika Svatováclavské koruny, která je součástí sbírek Karlštejna. Strom na Mírovém náměstí se rozzáří v pondělí 1. prosince. Tam budou v pátek 12. prosince zahájeny vánoční trhy, které budou otevřeny do poslední adventní neděle.
V Lounech se vánoční strom na Mírovém náměstí rozzáří 30. listopadu. Následující neděli 7. prosince se v knihovně otevřou vánoční dílny pro děti i dospělé.
V předvánoční době mohou lidé navštívit i některé kulturní památky. Například v Loretě v Rumburku pořádají speciální komentované prohlídky. Konají se v úterý 2. a 16. prosince, další dvě pak ještě 6. a 20. ledna.