Na konci listopadu zbývalo v Ústeckém kraji vyměnit ještě 20.766 těchto dokladů, více než 26 procent z celkového množství. Z celé země zatím s výměnou nejvíc otálejí řidiči v Praze, kde k výměně ve stejné době zbývalo 43.661 průkazů, tedy více než 35 procent. Za Prahou se drží Karlovarský kraj s 32,4 procenta, tvořenými ale jen 7706 průkazy. V ostatních krajích se podíl nevyměněných dokladů pohybuje lehce nad nebo pod jednou čtvrtinou. Výjimku tvoří Vysočina s 21,2 procenta.

Na přepážkách úřadů v Ústeckém kraji se zatím kvůli povinné výměně dokladů fronty netvoří, zbývající řidiči zatím s výměnou nespěchají. Jen v krajském městě zbývalo k poslednímu listopadu vyměnit 3979 průkazů. "Zatím se na registru řidičů žádné fronty netvoří, nejdelší čekací doba je v průměru 20 až 30 minut," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Připomněla, že až do konce roku magistrát rozšířil úřední dny o úterý. Otevřeno je mimořádně i v pátek 27. prosince do 13:00.
Podobně je tomu i v Děčíně, kde se počet nevyměněných dokladů pohybuje kolem 2000. "Zvýšený zájem klientů nezaznamenáváme. Stále výměna probíhá plynule, cca 200 až 250 výměn za týden," sdělila ČTK mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Úřad kvůli této agendě nechystá žádná zvláštní opatření, úřední hodiny jsou tři v týdnu, což se jeví jako dostatečné. "Ve statistice jsou zahrnuti i vlastníci řidičského průkazu vysokého věku, kteří již ani nejezdí, a ti pravděpodobně s výměnou váhají. Ostatní držitelé mají ještě časový prostor na podání žádosti o výměnu svého řidičského průkazu. Poslední úřední den je 31. prosince 2013 do 13:00," dodala Lakomá.
Stejně je tomu i v Ústí nad Labem. Mluvčí Macová navíc dodala, že platnost průkazu se prodlužuje o lhůtu vydání řidičského průkazu, tedy o 20 dní. Řidiči, který si přijde o výměnu zažádat poslední den roku, bude vydáno potvrzení o podání žádosti, ve kterém bude prodloužená lhůta platnosti dokladu nejdéle do 20. ledna 2014.

Zvýšeného náporu řidičů ke konci roku se obávají v Chomutově. Kvůli povinné výměně dokladu by jich mělo na magistrát odrazit ještě asi 1200. "Čím více se bude blížit konec roku, tím větší počet řidičů bude přicházet, a čekací doby se tak mohou podstatně zvýšit," uvedl vedoucí odboru správních a dopravních činností magistrátu Bedřich Rathouský.(čtk)