Ozimý ječmen se v Ústeckém kraji pěstuje na 3865 hektarech, z nichž bylo pokoseno 1942 hektarů a sklizeno 9516 tun obilí. "Sklizeň zbrzdily deště ve druhé polovině minulého týdne, ale teď už kombajny jedou naplno," řekl Brožka. Na úrodě se podle něho negativně nepodepsal extrémně suchý červen, zemědělci počítají s výnosem kolem 5,5 tuny z hektaru. "Je to solidní hodnota mírně převyšující dlouhodobý průměr dosahovaný v našem kraji," řekl předseda agrární komory. Nejvyšší výnosy jsou podle něj tradičně v Polabí na Litoměřicku a v přilehlých oblastech Lounska.

Horší úrodu naopak zemědělci očekávají u pšenice, na jejíž kvalitě se podepsalo jarní sucho. "Některé porosty, hlavně na písčité půdě, zasychají, což se samozřejmě promítne do nižších výnosů," uvedl Brožka. Některé porosty navíc podle něho přilehly, takže se budou špatně sklízet. Ozimá pšenice je nejrozšířenější plodinou v Ústeckém kraji, z celkové plochy 89.235 hektarů osázených obilninami zabírá 60.866 hektarů. "Letošní úroda pšenice nebude nijak závratná," uvedl šéf agrární komory.
Sucho se příliš nepodepsalo na kvalitě řepky, která se v regionu pěstuje na 22.826 hektarech. "Řepka vypadá dobře, protože si dokáže vytáhnout vodu z větší hloubky," řekl Brožka. Sklizeň pšenice by v nejteplejších oblastech kraje podle něho mohla začít už koncem tohoto týdne, na zbytku území po víkendu. Stejná situace je u řepky. "Na hodnocení letošních žní je ještě brzy. Jasno bude, až budeme mít obilí i řepku pod střechou," dodal předseda agrární komory v Ústeckém kraji.