Jedna protikomunistická demonstrace se ve městě už konala po krajských volbách, které vyhrála KSČM. Podle většiny médií se jí zúčastnilo asi 100 lidí, policie odhadovala počet účastníků na 30. Druhý impuls přišel minulý týden z ústeckého magistrátu - dosavadní menšinovou vládu ČSSD doplnili zástupci TOP 09 podporovaní hlasy KSČM. Všechny strany přitom popírají, že by šlo o koalici. "Vypadá to jako kachna, pohybuje se to jako kachna, dělá to zvuky jako kachna, ale tvrdí to, že to kachna není," prohlásil Holeček na úvod demonstrace.

Velká část řečníků odkazovala na období takzvané třetí republiky, tedy postupného posilování KSČ v letech 1945 až 1948. "Když jsem se já ptal svých prarodičů, jestli to neviděli a proč si nevzali flinty a nešli proti tomu bojovat, tak stejně se možná budou jednou ptát nás," řekl novinářům už v pondělí Holeček, když demonstraci svolával.
Akce byla zároveň podporou podobným iniciativám na jihu a západě Čech, kde po krajských volbách také KSČM výrazně posílila. Pozdrav poslal i hudebník David Koller. "Neotvírejte dveře cizím lidem, neotvírejte neochočeným zvířatům a hlavně ne komunistům," vzkázal.

Více než hodinový mítink narušil ve druhé polovině starší muž, který začal na demonstranty křičet, že "za komunistů bylo líp". Policie žádné narušení veřejného pořádku neeviduje, počet demonstrantů odhadla na zhruba 100.
O 200 metrů dál tou dobou zasedalo krajské zastupitelstvo, které vede první komunistický hejtman v historii ČR Oldřich Bubeníček. Demonstraci nechtěl příliš komentovat. "Pokud s tím někdo nesouhlasí a dělá to slušnou formou, je to jeho právo. Nová krajská vláda byla ustavena díky počtu voličů a procentu hlasů, které jednotlivým stranám dali," řekl novinářům. Otázkám na problematickou historii KSČM se ale neubránil. "Každý má nějakou minulost. Já jsem komunista už dlouho a ve straně jsem zůstal, zatímco spousta jiných odešla do jiných stran," uzavřel Bubeníček.(čtk)