Studenti si mohli vybírat ze dvou variant testů, těžší a lehčí. V příštím roce by ještě nemělo záležet na tom, jakou variantu si studenti vyberou, do budoucna se ale počítá s tím, že pouze těžší varianta bude studentům otevírat dveře na vysoké školy.
Zkouška z českého jazyka je pro všechny povinná, další předměty si mohli studenti vybírat. Buď to byl nějaký cizí jazyk, nebo matematika. Také ve výběru předmětů se očekává v dalších letech změna. Předpokládá se totiž, že matematika bude povinná pro všechny studenty stejně jako mateřský jazyk.
„Ze strany školy a kantorů trváme na tom – že je to byrokratické, zbytečně složité a drahé,“ řekla ředitelka soukromého gymnázia J. A. Komenského Jaroslava Turková. Studentům v Dubí se stejně jako jejich kolegům po celé republice nelíbilo hned několik věcí: že nemohou během zkoušky na záchod, nemohou opustit učebnu dřív – než vyprší časový limit, i když mají práci již hotovu.

„V ředitelně máme sešit, kam píšeme veškeré připomínky k organizaci státních maturit – zpracujeme a předám Radě Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. Připomínky půjdou potom na CERMAT a MŠMT,“ sdělila ředitelka Turková a dodala: „Je zbytečné aby studenti, co dopsali, museli sedět do konce ve třídě – budou rušit víc, než kdyby postupně odcházeli. Potvrzovací SMS? Pokud má mít smysl, musí být inverzně. Tedy potvrďte, že dorazíte, ne ve stylu „kdo je mrtvý, ať se přihlásí“. Navíc jednotlivé záznamové archy subtestů (ANJ) byly v rámci zataveného balíčku pro zadavatele proházené – měly by být baleny v posloupnosti tak, aby se shora postupně rozdávaly tak, jak jdou za sebou.“

Do generálky se nakonec přihlásilo z celé republiky 1225 škol z 1278. „Nejsem proti státní maturitě, nelíbí se mi ale její forma. Velkou výhradu mám k nejednoznačnosti otázek. Na některé se dá totiž odpovědět několika způsoby,“ řekl student čtvrtého ročníku gymnázia v Dubí Michal Mazanec. Ředitelka Turková nevidí v takto nastavené formě státní maturitní zkoušky o dvou úrovních žádný přínos pro nikoho. „Pakliže maturovat ze státní části, pak jedna úroveň,“ pronesla. (kos)