Právě takový idol zvolilo 8 z 10 dam oslovených redaktorem Deníku. Zbylé dvě Valentýna neslaví. Růži by ale braly všechny. Do ruda zbarvená růže je pro blížící se svátek zamilovaných dlouhodobou jistotou. Potvrzuje to duchcovská květinářka Jana Řezníčková, která se v branži pohybuje už dvě desetiletí. „Růžička jako květina jasně vede už řadu let. V poslední době jsou v módě i různě ovoněné. Třeba po čokoládě. Červená, jen tak do ruky, je ale klasika,“ zmiňuje prodavačka květin.

Někdo se na něj těší, jiný ho zase nenávidí. Ať chceme, nebo ne, svatý Valentýn si už 14. února našel své pevné místo v českém kalendáři. Pro prodavače květin to je den, kdy mohou očekávat větší tržby. „Chodí především muži. Právě kvůli nim se musím včas předzásobit. Někteří přicházejí až na poslední chvíli a diví se, že už nejsou kytky,“ uvádí z dlouholeté praxe Řezníčková.
Valentýna označuje jako příležitost k oslavě spíše pro mladé. Mnohem větší „kšefty“ jsou podle květinářky až v březnu na svátek MDŽ, který zažívá rostoucí oblibu.

Růži coby pozornost od zamilovaných pánů pro ženy doplňují další dárky. K nejčastějším patří vstupenky do kina, nejlépe přímo na valentýnský večer s romantickým filmem. Kromě biografu lákají na Valentýna ženy také různé wellness akce, při kterých mohou společně s přítelem relaxovat. Tipů je na Teplicku celá řada. Odpočinkový program nabízí nově třeba teplické centrum Fontána.

„Otevřeli jsme saunový svět s finskou, aromatickou, solnou a infrasaunou. Máme k tomu Kneippův chodník, masáže, ochlazovací vědra, zážitkové sprchy a také odpočívárnu, vyhřívané lavice, solária a k tomu zdravé osvěžující občerstvení,“ vypočítává mluvčí centra Karel Schön.

Oslavit Valentýna můžete i přehlídkou módy. Na teplickém zámku ji připravuje Studio Marika. Modelky předvedou nabídku fundusu Krušnohorského divadla Teplice a šatů z dílny výtvarnice Evy Vágnerové. Přehlídka nabídne jedinečný pohled do módy i velkolepé atmosféry vzniku Československé republiky. Večerem provede moderátorka Eva Pecková Stieberová a o dobové účesy se postará Eva Vogelová. Hudební doprovod zajistí Frajerky z galerky pod vedením Marie Červové. Akce se uskuteční 14. února od 18 hodin. Součástí retropřehlídky bude také návštěva výstavy Teplice za 1. republiky.

Pokud už dopředu vybíráte z nabídek kin, můžete zkusit Lípu v Duchcově, která si připravila na Valentýna premiéru nové české romantické komedie Léto s gentlemanem. O co půjde? Anna (Alena Antalová) tráví se svým manželem (Igor Bareš) každé léto v chatové oblasti pár desítek kilometrů za Prahou. Jsou svoji už celou věčnost, takže jejich manželství sklouzlo do rutiny a stereotypu. Jednoho dne se ve vesnici objeví Artur (Jaromír Hanzlík). Mezi Arturem a Annou přeskočí jiskra a zápletka je na světě.

Den svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn) se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů.
Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.
Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.