Obci s jejich chováním už došla trpělivost. Vedení Hrobčic oslovilo policii a prosí místní obyvatele o pomoc s identifikací výtržníků. Údajně má jít o partičku dvou až tří výrostků z nedaleké Bíliny.

„Po obcích se nám pohybuje partička vandalů, která ničí vše. Přišli jsme už o třetí maketu policisty. Z vodárny v Razicích se nějací nenechavci pokusili ukrást vodníka. Když se jim to nepodařilo, tak alespoň sochu poničili,“ řekla Jana Syslová, starostka Hrobčic, pod které spadají třeba Razice, Mrzlice či Chouč. Na mušku si výrostci berou i další obecní majetek. „Ničí provozní řády na hřištích i dopravní značení,“ doplnila Syslová.

Starostka apeluje na lidi, aby byli všímavější. „Prosím, buďte obezřetní a zaznamenáte-li jakékoliv podivné zacházení s majetkem, který nám všem slouží, volejte polici, strážníky nebo klidně mne či místostarostku,“ požádala Syslová.

Spatřit vandaly přímo při činu se ještě nikomu nepodařilo. Škody jdou do tisíců korun. „Mám několik svědectví, konkrétní jména ale nikoliv. Kontaktovali jsme policii,“ dodala Syslová.

Vandalismus nezaznamenali v Hrobčicích poprvé. Už dříve se někdo „zamiloval“ do naučné stezky skřítka Hrobčíka. „Poničil tam několik menších dřevěných postaviček. Teď je tam už ale klid. Nejlepší by bylo, kdyby se ti výrostci šli vybít na workoutové hřiště. Jedno jsme vybudovali v létě přímo v Hrobčicích a druhé jsme otevřeli nedávno v Mirošovicích,“ konstatovala Syslová.

Nezvěstná víla

Daleko smutnější osud měla skulptura vodní víly v Razicích. Tu někdo zhruba před třemi roky ukradl, dodneška se nenašla. Policie tehdy vyčíslila škodu na 50 tisíc korun. „Krádež sochy se nepodařilo objasnit, zloděj nebyl do současné doby dopaden,“ řekl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Své zkušenosti s vandalismem mají i v Dubí. Operátor kamerového systému tamní městské policie nedávno spatřil mladíky, kteří procházeli podchodem na parkoviště u Čtyřlístku. Podchod je zabezpečený z obou stran mřížemi, které strážníci denně otvírají a zavírají, aby nevznikal v tomto prostoru nepořádek. Několik výrostků vyskočilo na mříž a poničilo ji. „Legrácka“ bude mít dohru u přestupkové komise města Dubí.

„Několik mladíků vyskočilo na mříž a stáhli ji dolů, aby zabránili průchodu ostatním členům skupinky. Mladíci z místa ihned utekli. Podle záznamu z kamerového systému byli ale ztotožněni a ze svého počínaní se budou zpovídat u přestupkové komise, která bude určovat i náhradu způsobené škody,“ přiblížil velitel městské policie v Dubí Tomáš Pykal.