Některé děti letos stráví Vánoce v Klokánku, který provozuje Fond ohrožených dětí. Byty teplické pobočky, kde se o děti starají tety, jsou v Teplicích a Dubí. A právě v dubské vile na konečné autobusu, naproti Tereziným lázním, jsme se byli podívat. A jaké tedy budou mít zde letošní Vánoce, jak probíhají přípravy a budou také řízky a salát?

„Přípravy na Vánoce v Klokánku probíhají standardně, jako v běžných rodinách," říká nám Daniela Brníková, která to tu vede. Atmosféru dokreslují například jehličnaté svícny, nazdobená okna a nebo červené „mikulášské" ponožky pověšené na stěně u televize.

„Již od počátku prosince tety s dětmi pečou cukroví. Děti se přiměřeně věku na pečení také podílejí. Starší i menší děti pomáhají s výrobou vánočních přáníček. Děti také nakreslily anebo vypsaly své přání, co by si přály najít pod stromečkem. Prostřednictvím akce Strom splněných přání, která je určena dětem umístěným v Klokánku z celé České republiky a je realizována v nákupním a zábavním centru Olympia Brno, děti obdrží svůj vysněný dáreček," popisuje Daniela Brníková.

Zároveň podotýká, že pracovníci fondu se snaží, aby co nejvíce dětí z Klokánku mohlo strávit Vánoce ve své biologické rodině. V některých případech se jim to daří, v některých to není možné.

Vlastní sváteční dny pak pro děti, které v Klokánku zůstávají, probíhají tradičně. Čekání na Štědrý večer si děti krátí procházkou s tetou, poté sledují pohádky a tety zatím připravují štědrovečerní menu rybí polévku, bramborový salát, řízky, vinnou klobásu a rybí filé.

K večeři se u stolu sejdou všechny sloužící tety společně s dětmi. Po jídle se rozsvítí vánoční stromek a děti si najdou a rozbalí své dárky.

I přestože dárky dětem nenahradí to nejdůležitější, což je rodina a přítomnost těch nejbližších, tety se maximálně snaží v Klokánku tuto smutnou realitu vykompenzovat. Uvítají zde proto také v tomto směru podporu ze strany sponzorů a dalších dárců.

Klokánek v Teplicích není žádnou novinkou. Už několik měsíců fungoval v bytech v panelovém domě v Opavské ulici v Teplicích na sídlišti Bílá cesta. Na podzim se děti a tety přestěhovaly právě do nových bytů ve vile v Dubí a další bytové prostory jsou k dispozici v činžovním domě v Doubravské ulici v Teplicích. Funguje zde zároveň pobočka Fondu ohrožených dětí, kam je možné se v případě potřeby obracet.

Na jeden byt připadají kapacitně čtyři děti. V Dubí ve vile jsou celkem dva byty. Dalších pět jich bude k dispozici v Teplicích.

„Umístění dítěte může být ze tří důvodů: za prvé na základě žádosti rodiče nebo i samotného dítěte, za druhé na základě OSPO (orgán sociálně právní ochrany), a za třetí na základě rozhodnutí soudu," říká Daniela Brníková, která před příchodem do Klokánku pracovala na sociálce teplického magistrátu, který s Fondem ohrožených dětí spolupracuje. Funguje zde i úzká spolupráce s policií a strážníky městské policie.

Dítě v Klokánku mohou přijmout prakticky čtyřiadvacet hodin denně.(pem)