Vánočním hitem na Teplicku je už několik let Lego. Tepličané letos svým dětem hodně kupují také interaktivní hračky. „Především ty česky mluvící. Nejprodávanější je například Šílený profesor nebo Magic Jinn,“ říká Šárka Matějková z teplické prodejny hraček Pompo. Jde o kreativní postavičky na baterky, které dokážou reagovat na hlas dítěte a komunikovat.

Z předvánočního průzkumu společnosti SANEP vyplynulo, že přibližně čtvrtina naší populace utratí letos za dárky částku od pěti do deseti tisíc korun. A to napříč věkovými skupinami. Zatímco staří dávají přednost obálkám s bankovkami v různých cenových relacích, mladí volí spíš hmotné dárky. Podle zmíněného průzkumu téměř 12 procent dotázaných za nevhodný dárek považuje poukázku na adrenalinový zážitek.

To ale není případ dvacetileté Zdeňky Bilohuščínové, která letos sáhla právě po adrenalinovém zážitku. „Je to poukaz na jízdu ve formuli,“ prozradila. Za Vánoce utratí zhruba pět tisíc korun. Peníze ale nedává. „Zásadně a nikomu,“ tvrdí rezolutně studentka.

Lidé využívají klasické obchody, hodně jich ale také volí pořízení vánočních dárků přes internet. „Je to pro mě výhoda. Jsem hodně v práci a nemám čas na běhání po městě. Objednám a pak vyzvednu na poště všechno najednou,“ sdělila Monika Nováková z Teplic.

Dárky "vybírá" reklama i pohádky

Na výběru dárků se odráží reklama, která masivním způsobem útočí ze všech možných stran na rodiče. Zmíněnou hračku Magic Jinn podporuje televizní reklama. Dětská přání pro Ježíška ovlivňují i moderní pohádky. Zejména malé a školou povinné slečny letos vyžadují od Ježíška na Teplicku diamant. „Nikoliv ale drahý kámen, nýbrž kouzelnou magii z pohádky o ledovém království,“ zhodnotila svoji vlastní předvánoční anketu mezi dětmi na pódiu při rozsvícení vánočního stromku v Teplicích moderátorka Českého rozhlasu Lenka Šobová.

Do 10 tisíc korun hodlá utratit za dárky pro děti a vnoučata 66letý senior Milan Bartoš z Teplic. „Koupím nějaké hračky, dětem něco malého a obálku, aby si koupili, co potřebují.“ Sám už si svůj vánoční dárek vybral. „Dostal jsem vstupenku na koncert Janka Ledeckého. Bylo to úžasné,“ lebedil si.

K tradičním dárkům patří kniha. A platí to i mezi Tepličany. Pro výběr vánočního dárku právě do knihkupectví zamířila letos například Karolína Skálová. „Nemám ráda dávání peněz a kniha si myslím potěší vždy,“ říkala.

Různé předvánoční průzkumy v obchodech se shodují v jednom. Osvědčeným vánočním dárkem jsou mobilní telefony. Nově je z elektroniky ale zájem i o drony. Někteří Tepličané pak pod stromečkem najdou také domácí spotřebiče jako například rychlovarné konvice či mixéry.