Scénáře takových požárů jsou většinou stejné a hasiči tento typ výjezdů označují ve své mluvě, slangovým výrazem , jako „maso na plotně".

Tento druh požáru může napáchat velké škody a ohrozit lidské životy.

Co nedělat

Hasiči doporučují několik základních jednoduchých opatření, která však mají dalekosáhlé důsledky: Nevyhoříte.

1. Pokud připravujete jídlo, neodbíhejte nikam telefonovat, nechoďte sledovat svůj oblíbený televizní pořad, ani se nesnažte zvládnout rychlou návštěvu u sousedů.

2. Pozor také při přípravě jídel v nočních hodinách po návratu z restauračních zařízení. Lidé vlivem předešlé konzumace alkoholu usnou a ponechají pokrm na zapnutém sporáku. Následky mohou být fatální.

3. Když už se vám potraviny na plotně vznítí, za žádnou cenu je nehaste vodou. Použijte velkou pokličku, plech na pečení, mokrý hadr či utěrku. Ty zamezí přísunu kyslíku a oheň uhasne.

4. Výborným pomocníkem při těchto „malých" bytových požárech je univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým lze požár zlikvidovat dřív, než se rozšíří.

5. V blízkosti sporáku nenechávejte hořlavé předměty jako papírové ubrousky, chňapky nebo utěrky.

6. Tím, jak se vaří a peče více než obvykle, dochází také k nadměrnému zatížení elektroinstalací. V mnoha případech jsou spotřebiče zapojené přes pohyblivé přívody (tedy prodlužovací šňůry), které nejsou na takový odběr dimenzovány.

Rachejtle a oheň

7. Červený kohout miluje svíčky a prskavky. Například ještě ve vzdálenosti 8-10 cm od plamene svíčky je teplota 200 stupňů Celsia, což stačí k zapálení papírů, textilií i plastu.

8. Pyrotechniku nakupujte pouze v kamenných obchodech nebo u stánku uvnitř nákupního střediska. Ve stánku na ulici nebo na tržnici je pyrotechnika vystavena vlhkosti a to může negativně ovlivnit funkčnost a bezpečnost výrobku.

9. Pyrotechnika musí být opatřena českým návodem a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nekupujte ho.

10. Málokdo to sice udělá, ale není to zbytečné: Ideální je připravit si i kbelík s vodou a pracovní rukavice. Nikdy neodpalujte zábavnou pyrotechniku v blízkosti hořlavých materiálů a vozidel. Ještě další důležité upozornění: Pokud chcete mít ruce zdravé, nezapomeňte, že žádný výrobek není určen k odpalování z ruky.