Zátiší se židlí jako vzpomínka na dětství je první, co vás upoutá, když stoupáte po schodech do oratoře děkanského kostela. Právě tady, v kostele sv. Jana Křtitele, byla v sobotu už podesáté zahájena vánoční výstava Aleny M. Kartákové nazvaná Vánoční radosti.

„Na teplickém Zámeckém náměstí je to už má dvacátá výstava, upřesňuje krupská výtvarnice a dodává, že životní a uměleckou káru táhnou společně s manželem Pavlem Kartákem už neuvěřitelných 47 let. „Letos jsem se trochu víc zaměřila na děti. Ty naše už jsou sice velké, ale zase se můžeme radovat z vnoučat," usmívá se paní Alena.

Vánoční radosti Aleny M. Kartákové.

Dětským návštěvníkům výstavy se kromě velikého betlému bude určitě moc líbit čert Martin Zvoneček, co polyká dukáty a má už plný hrneček. Kouzelné je Kočičí leporelo, ale i všechny ovečky, zvonky i obrázky v dřevěných okýnkách. „Nové je Sáňkování v naší ulici, Dětem od ježíška i adventní stromeček. S tím si truhlář pěkně vyhrál. Navrch jsou čísla a uvnitř malé porcelánové překvapení, na každý den jedno. Já ráda kombinuji materiály, využívám i dřevo a sklo, i když je to mnohem složitější, než kdybych pracovala jen s jedním. Keramická hmota má smrštění, nikdy nevíte přesně, jak velká bude figurka po výpalu, takže se to pak musí nějak skloubit," vypráví paní Alena.

Vánoční radosti Aleny M. Kartákové.

„Bylo mi líto, že už dlouho jsme si neužili zasněžené Vánoce. Tak jsem udělala vánoční radovánky a ve skleněné polokouli na ně sněží. Nový je také džbán pojatý jako betlém.

Ve velkém betlému přibyly zase nové figury. Jen pana učitele budu muset udělat nového, protože se nám při instalaci rozbil. Ale střepy jsou štěstí," dívá se na to pozitivně.

„Příští rok budu mít kulatiny a tak jsem si jako jednu z vánočních radostí udělala přípitek s mořskou pannou ve skleněné číši jako PF 2017," stihli jsme si ještě říct s Alenkou Kartákovou, zatímco ji návštěvníci výstavy zahrnovali slovy chvály, květinami a žádostmi o autogram do nové knížky Český betlém, která byla v rámci vernisáže s požehnáním i autorským čtením Divadelního souboru Domu kultury Krupka uvedena v kostele do života.

Společnou dárkovou knížku Aleny Melicharové a Aleny M. Kartákové si můžete koupit na výstavě Vánoční radosti, která potrvá do neděle 1. ledna.