Těla mrtvých objevili v úterý známí obětí. Ti přišli do rodinného domku v Jílovém v úterý ráno na návštěvu. Když jim nikdo neotvíral, přivolali hasiče. Po otevření domu se jim naskytl hrůzný pohled.

"Mohu potvrdit nález tří lidských těl v rodinném domě v Jílovém. Pracujeme s několika vyšetřovacími verzemi, přičemž nejpravděpodobnější je vražda manželky a syna a následná sebevražda," uvedl v úterý policejní mluvčí Daniel Vítek s tím, že další informace o tragédii včetně věku zemřelých nebude policie vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělovat.

Podle informací Děčínského deníku měl muž použít střelnou zbraň. K vraždě o pět let mladší ženy a jedenatřicetiletého syna a následné sebevraždě pravděpodobně použil legálně drženou pistoli. Pětašedesátiletý muž byl totiž podle serveru tn.cz myslivec.

Vánoční masakrt v Jílovém otřásl i zkušeným kriminalistou, který má za sebou více než patnáct let u policie.

"Něco tak hrozného na Děčínsku nepamatuji. Ano, občas k nějaké vraždě dojde. Ale ne k tomu, aby někdo pozabíjel svou rodinu a následně sebe," řekl Děčínskému deníku kriminalista. Své jméno si nepřál zveřejnit, redakce ho má ale k dispozici.

Výběr případů vícenásobných vražd rodinných příslušníků

Červenec 2003 – Ladislav a John Pacovští zastřelili v Litvínovicích na Českobudějovicku tři muže. Byli to manžel, syn a zeť ženy, jejížsestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Podle některých svědků byl vražedný útok pomstou za to, že rodina ženě pomáhala. Soudy poslaly Ladislava Pacovského na 25 let a jeho syna Johna na 11 let do vězení.

Listopad 2004 – Pětadvacetiletý muž zastřelil v Tučapech na Táborsku po hádce svého otce, matku a o rok mladšího bratra. V roce 2006 byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Březen 2006 – V rodinném domku v Křemži na Českokrumlovsku zastřelil pachatel svou manželku a jejího syna. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen k 19 letům vězení.

Září 2006 – Muž v Krnově na Bruntálsku ubil svou manželku a zastřelil její tetu. Podle soudu byl motivem jeho jednání rozpad manželství. Byl odsouzen k 25 letům vězení.

Únor 2007 – Šestatřicetiletá žena v Pustiměři na Vyškovsku zavraždila nožem jednatřicetiletého druha a ve snaze zabít sebe i svého pětiletého syna zapálila společný rodinný dům. Chlapec zahynul, žena přežila. Soudy jí za dvojnásobnou vraždu vyměřily 22 let vězení.

Březen 2007 – Sedmadvacetiletá žena podle policie v bytě na sídlišti v Ústí nad Labem zabila svoji roční dceru a tříletého syna. Policie její stíhání zastavila, neboť podle odborníků žena trpí vážnou psychickou poruchou.

Prosinec 2008 – V osadě Luh na Sokolovsku byla objevena mrtvá osmadvacetiletá žena a její dítě. Později kriminalisté našli oběšeného strýce zavražděné. Podle policie zřejmě nejdřív zabil svou nevlastní neteř, poté udusil její dítě a sám se pak oběsil.

Únor 2009 – Ve Václavovicích na Ostravsku policie objevila tři mrtvé. Podle vyšetřování zřejmě mladý muž zabil svou ženu a jejichčtyřletého syna, poté si sám vzal život.

Březen 2009 – Jednačtyřicetiletý muž zastřelil při rodinné oslavěv Petřvaldu na Karvinsku čtyři lidi. Mezi mrtvými byla jeho bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž obrátil zbraň proti sobě; v nemocnici zraněním podlehl.

Únor 2010 – Nedaleko centra Českých Budějovic zavraždil mladý mužsvou matku a jejího druhého manžela, známého hudebníka, kterému jižpředtím vyhrožoval. Pachatel v době činu trpěl paranoidní schizofrenií a skončil v ochranném ústavním léčení.

Srpen 2011 – Tři lidé z jedné rodiny byli ubodáni v Mukařověu Prahy. Jednadvacetiletý pachatel zřejmě vraždil ze msty a žárlivosti, protože se s ním několik dní před vraždou rozešla přítelkyně. Oběti trojnásobné vraždy pocházely z rodiny jejího nového partnera. Pachatel byl letos v září odsouzen na doživotí. Soud zpřísnil březnový verdikt 30 let vězení.

Září 2011 – V Širokém Dole na Svitavsku zavraždila matka svéčtyři děti, poté se neúspěšně pokusila spáchat sebevraždu. Letos v květnu byla odsouzena na doživotí, což v září potvrdil i pražský vrchní soud.

Násilnou smrtí zemřeli ve Svitavách tři lidé. Pachatel zastřelil ženu a její dceru a poté spáchal sebevraždu. Muž předtím žil se zavražděnými určitý čas v jedné domácnosti.Leden 2012 – Šestadvacetiletý muž v České Lípě pod vlivem drog brutálně ubodal svoji matku a babičku. Tento měsíc byl nepravomocněodsouzen k devíti letům vězení, po skončení trestu by měl být umístěn do detenčního ústavu.

Červen 2012 – V Králíkách na Orlickoústecku zavraždil podle obvinění psychicky nemocný muž své rodiče.

Červenec 2012 – V Tymákově na Plzeňsku byl zavražděn manželský pár. V září policie zatkla a obvinila z vraždy čtyřiadvacetiletého muže, který je podle spekulací synem jedné z obětí.

Autor: Alexandr Vanžura, Luděk Stínil, ČTK