Už v pátek v podvečer přivítá rozsvícený teplický zámek návštěvníky, kteří chtějí poodhalit roušku tajemství a zjistit společně s herci Divadla V Pytli, jak to na šlechtickém sídle vypadalo pár dní před Vánoci. Oživené prohlídky se konají od 16 do 20 hodin po 15 minutách.

TISÍC LITRŮ SVAŘÁKU

Vše nachystáno je už také na vánoční trhy na Zámeckém náměstí, které se konají v sobotu a v neděli. Pořádající členové Lions Clubu Teplice připraví na své stánky přes tisíc litrů svařáku. „Je to tradiční záležitost. Každoročně máme na náměstí několik stánků, abychom stačili obsloužit davy návštěvníků,“ říká Milan Nemrava za Lions Club.

Návštěvníci si mohou vychutnat svařák z hrnků vyrobených v dubské porcelánce. Podle Milana Nemravy jich bude dostatek. „Pro letošní rok máme nachystáno přes dva tisíce hrnečků. Dámská část Lions Clubu pro letošní trhy připravuje nealkoholický punč,“ dodává muž, který je styčným důstojníkem v přípravě tradičního Lionského svařáku pro charitativní Vánoce na Zámeckém náměstí.

Na přípravu svařáku už má zavedený systém, aby se nestalo, že se teplého vinného nápoje navaří hodně a pak zbude. „Ono to ani není možné. Vzhledem k tomu, že výtěžek jde na charitu, tak nic nezůstává. Vše se prodá a vypije,“ poznamenává Nemrava.

ZA HUDBOU I KOLÁČI

Doprovodný program, na kterém se podílí i Dům kultury Teplice, bude i letos bohatý. Trhy začínají v 10 hodin, odpoledne se pak rozezní hudba. „Na přípravě hudební produkce se podílíme každoročně. Vše se odehrává na pódiu u morového sloupu,“ říká Eva Stieberová z Domu kultury, která bude akci moderovat.

Hlavní prostor na náměstí u teplického zámku vyplní stánkový prodej. Těšit se můžete například na zabijačkové pochoutky, koláče, trdelník, perníčky, ale také výrobky z chráněných dílen Arkadie Teplice, knihy o historii Teplic, prodejnu jmelí a vánočního chvojí. Nakoupit si budete moci také svícny na vánoční stůl.

Pokud se na trhy vydáte společně s dětmi, nenechte si rozhodně ujít dětskou vánoční dílnu v teplickém zámku. V sobotu i v neděli si tu budou moci od 14 do 17 hodin vyrobit originální vánoční ozdoby, péct vánoční cukroví a vyzkoušet pouštění lodiček nebo lití olova. Ve spolupráci s dubskou porcelánkou je připravené i malování na porcelánové biskvity.

„Společnost Český porcelán pořádá i letos akci Máme rádi Ježíška věnovanou dětem. Porcelánka vyrobila 2500 vánočních ozdob pěti druhů v biskvitové podobě, které budou moci děti fixem nebo pastelkami dekorovat a odnést si domů,“ vysvětluje mluvčí porcelánky Libuše Maxová.

Vypravit se ale můžete také do oseckého kláštera, kde i tento víkend od 10 do 17 hodin ožijí vánoční tradice. V sobotu 16. prosince se můžete navíc těšit na loutkové Sváťovo dividlo a 17. prosince na betlém se zvířátky z Minifarmy Dlouhá Louka.