„Jsme rádi, že můžeme takto pomoci. Podobný model se nám osvědčil už v předešlých letech. Modlanští obyvatelé byli vždy štědří, tak doufám, že tomu tak bude i letos,“ uvedl místostarosta Petr Hubený.

Z obecní pokladny vedení Modlan vytáhne na zorganizování všech akcí dohromady 150 tisíc korun. Vše odstartuje už v sobotu navečer rozsvícením vánočního stromu, který na náměstíčko vedle úřadu darovala jedna z místních rodin. V hudebním programu se představí například místní děti. První adventní koncert mají v Modlanech naplánovaný na neděli. „Pozvání přijal Jakub Smolík. Zde se v rámci premiérového vystoupení budou lidé podílet na vstupném částkou 250 korun. Další akce až do Vánoc pak už budou založené na dobrovolném vstupném, včetně například koncertu známého houslisty Jaroslava Svěceného nebo vánočního repertoáru Karla Gotta v podání Karla Mlčocha,“ podotkl místostarosta.

Charitativní kalendář obsahuje fotografie, na kterých jsou senioři společně s mladými lidmi.
Spolek Spolu proti samotě je tu nejen pro seniory

Podobný předvánoční seriál v charitativním duchu a v takovém rozsahu nenabídne žádná z obcí na Teplicku.

Cílem je pomoci chlapci, který si nemůže užívat své dětství jako jeho zdraví vrstevníci. Od narození totiž trpí nemocí motýlích křídel. Jeho kůže je místy tak křehká, že mu sebemenší dotyk, třeba i nešetrné pohlazení, působí obrovskou bolest, puchýře a krvavá zranění.

Péče o Péťu je náročná

Rodiče musejí ošetřování Péťovy citlivé kůže věnovat hodiny denně. „Vyžaduje neustálou kontrolu. Vznikající puchýře je nutné propíchnout a ošetřit, musíme neustále promazávat tělíčko, ošetřovat eroze v puse. Rány po chybějící kůži na nožičkách se mu od narození ještě zcela nezhojily,“ sdělila maminka Jana Zemanová.

Zjištění, že syn má vrozenou kožní nemoc, převrátilo rodičům ze dne na den život naruby. Doma museli provést spoustu úprav. „Nutné bylo změkčit postýlku, vypolstrovat celý kočárek, připravit místo na převazování, udělat prostor pro všechen zdravotní materiál, kterého není málo,“ vyjmenoval Péťův tatínek Jan Procházka. Srdečně také poděkoval za každou pomoc, které se jim v náročné péči o syna dostává.

Ilustrační foto.
Pervitin lidi devastuje. Sežene se přitom i na pár kliknutí

Vánočními akcemi bude v prosinci prošpikováný celý okres. Už tuto neděli se lidé sejdou na náměstí Svobody v Teplicích, aby společně slavnostně rozsvítili velký nazdobený strom, který technické služby dovezly až z Cínovce. K předvánoční atmosféře přispěje také Deník, který ve středu 11. prosince pořádá tradiční akci nazvanou Česko zpívá koledy. V 18 hodin večer se po celé republice rozezní z úst lidí známé vánoční melodie, aby propojily v jeden čas stovky měst v České republice.