Podle předsedy Okresního výboru Českého svazu včelařů Miroslava Hrubého mají důvod ke stížnostem pravděpodobně pouze místně. „Je ovšem dost pravděpodobné, že někde v republice jsou větší plochy, kde vzhledem k dlouhotrvajícímu extrémnímu suchu, které bylo střídáno prudkými srážkami, mohla být snůška minimální. Ale na Teplicku máme letos snůšky velmi slušné, podobně jako loni,“ tvrdí Hrubý.
Přiznává, že obavy z teplé zimy se naštěstí ukázaly neopodstatněné. „Včelstvo přezimovalo řádně. Podmínkou samozřejmě bylo, aby je včelař řádně a včas nakrmil a dodal včelám na zimu potřebné množství živin,“ upozorňuje renomovaný chovatel.
Důležitý je také správný způsob léčení varoázy a pak lze předpokládat, že se úspěch dostaví.
Na rozdíl od ostatních evropských zemí, na celém území České republiky se daří udržovat varoázu pod kontrolou díky letité spolupráci Českého svazu včelařů, Výzkumného ústavu včelařského, Státní veterinární správy a vlády. „Varoáza u nás je málo intenzivní a lze s ní poměrně dobře včelařit. Zejména v začátcích, kdy ještě na ni nebyly léky, v druhé polovině 20. století vláda finančně podpořila boj proti této chorobě. Na účet republiky se tehdy odvčelily nejpostiženější oblasti, aby se získal čas na vývoj léků. Ty se pak začaly aplikovat ve stejnou dobu u všech včelstev.“ Právě ona organizovanost, jak zdůrazňuje Hrubý, kterou se svazu včelařů podařilo udržet i po roce 1989, je za úspěšným bojem proti obávané varoáze. V těchto dnech mají včelaři za sebou poslední vytáčení medu a začínají se připravovat na zimu. „Začínáme krmit, už jsme včelám dali cukr a také jsme nakoupili léky, takže jsme v okrese Teplice připraveni na podzimní léčení,“ konstatuje Hrubý.