„Trvají jednání o možnostech, kde pro lidi z předlického domu, který majitel odmítá opravit, získat náhradní ubytování," pokračoval Zeman. „Jedná se také o možnosti využití jednoho objektu, který vlastní městská část Ústí nad Labem – město pro ubytování několika lidí."
Dům po policii
Starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík (ODS) informaci uvedl na pravou míru. „My asi rok prodáváme v Prostřední ulici dům, který měla v pronájmu cizinecká policie," vysvětloval Tvrdík. „Řekl jsem jim, že kdyby to někdo chtěl koupit, nebo pronajmout a investovat do něj, tak bychom se tomu určitě nebránili."
Devět dospělých a sedmadvacet dětí romské národnosti museli opustit zdevastovaný předlický dům a po místní tělocvičně se v pondělí přestěhovali do ubytovny v Krásném Březně. Vládní Agentura pro sociální začleňování jim nyní hledá stálé bydlení, ve hře je i dům v majetku města.
Nabídka na pronájem či prodej domu v předlické Prostřední ulici visela na úřední desce úřadu už loni a letos bude viset na desce ještě do konce roku. „Teď tam není možné ani nouzové bydlení, protože to není zkolaudováno na bydlení, nejsou tu připojené energie a podobně. My nemáme 4 miliony na to, abychom je do toho investovali," dodal starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík s tím, že agentura měla zájem se na to podívat.
Žádné ghetto
Členové krizové pracovní skupiny již Romům několik možností nabízeli, prozatím se však s nimi na ničem nedohodli. Podle Václava Zemana z agentury byty byly buď malé a v jednom případě nechtěly rodiny bydlet se členy jiných rodin. „Lidé by se neměli z ubytoven stěhovat ve velkém počtu na jedno místo, cílem je získat různé byty v různých částech města, aby se nekoncentrovali sociálně slabší lidé do jedné lokality."
Jinými slovy, účelem je zabránit vzniku „ghetta".
Staticky nestabilní dům v Předlicích, který musela početná rodina opustit, je prý teď zabezpečený proti vniknutí. „Při stěhování sem mohli bývalí nájemníci pro zbylé věci," doplnil Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie. „Pouze chlapy, ženy a děti jsme tam nepouštěli," dodal s tím, že už ho nikdo nehlídá a má se o něj postarat majitel.
Strážníci totiž museli dům neustále hlídat, aby do něj kvůli jeho nebezpečnosti nikdo nechodil, což jeho bývalí nájemníci přes varování dělali. V tělocvičně zůstávali od minulého týdne. Strážníci jim dovezli lehátka ze skladu civilní obrany i stravu z charity. „Město Ústí pak náklady vyčíslí a bude je požadovat po majiteli domu," uvedla ústecká mluvčí Romana Macová.
Majitel domu Klement Bruncík uvedl, že uvidí, jaká bude výsledná částka. „Já jsem dům zabezpečil, byla tam prohnilá prkna a tři hranoly, ty jsem vyměnil. Tekla tam voda z odpadu a jim to bylo jedno," uvedl Deníku. Podle města tyto opravy nestačí.
Zhruba čtyřicet Romů se odstěhovat do ubytovny nechtělo. „Ještě v minulém týdnu ubytovna nebyla v dobrém technickém a hygienickém stavu, po domluvě s majitelem se stav zlepšil a lidé přijali možnost bydlet v ní," informoval Zeman s tím, že to má být jen dočasné řešení.
„Lidé jsou nervózní a frustrovaní, stále nemají jistotu, kde budou bydlet a jak bude jejich situace vyřešena," dodal Zeman.