V Ústí nad Labem z lídrů posledních voleb zůstali jen dva, někdejší komunistická poslankyně Květoslava Čelišová a Jiří Morštadt za Severočechy. Ti přitom nemohli sestavit vlastní kandidátky. Krajský soud až 4. srpna, tedy pouhý den před vypršením termínu pro podání kandidátních listin, zrušil předběžné opatření, kterým soud v Mostě zakázal hnutí Severočeši.cz podat kandidátní listiny kvůli vnitřním sporům. Hnutí tak kandiduje pod názvem Severočeši Ústí nebo jsou jeho členové na kandidátkách jiných uskupení. V Děčíně však pod hlavičkou SEVEROČEŠI Děčín kandiduje Alternativa pro občany a nezávislí kandidáti.

Ostatní strany sázejí na nová jména. Vládnoucí ČSSD nasadila do čela kandidátky novou tvář, ředitelku základní školy Marii Čápovou. Jedničkou ODS je místostarosta centrálního obvodu Libor Turek. Lídrem TOP 09 je Radim Bzura, ANO 2011 manažer Josef Zikmund a KDU-ČSL Martin Linhart. V krajském městě kandiduje i několik nových hnutí. Jedničkou PRO! Ústí je podnikatel Martin Hausenblas, hnutí Ústečané postavilo náměstka primátora Pavla Bočka. O návrat do komunální politiky se pokusí i někdejší radní Jiří Madar, který založil Ústecké fórum občanů (UFO).
Zajímavý souboj nabídne Most. Vládnoucí sdružení Mostečané Mostu (SMM) postavilo do čela kandidátky ředitele technických služeb Jana Syrového. Severočeši vsadili na bývalého primátora a poslance Vlastimila Vozku. Toho mateřské SMM po dlouhých sporech na jaře odvolalo. ČSSD povede náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, ODS Libuše Hrdinová. Společnou kandidátku podali lidovci s TOP 09, v čele stojí Martina Landová. ANO vsadilo na Vendulu Balášovou. Most je také jediným statutárním městem v kraji, kde kandidátku postavila Dělnická strana sociální spravedlnosti.
Strany a hnutí v Chomutově vsadily většinou na osvědčené tváře. Svůj post chce obhájit současný primátor Jan Mareš (ČSSD). Za ODS se mu postaví jeho náměstek Jan Řehák. TOP 09 povede Michal Vlach a komunisty stejně jako před čtyřmi lety Ladislav Drlý. Jedničkou ANO je Marek Hrabáč. Kandidátky podalo 13 uskupení, v roce 2010 jich bylo deset.

V Teplicích bude primátorský post obhajovat Jaroslav Kubera (ODS), který stojí v čele města 20 let. Proti Kuberovi se za ČSSD postaví krajská zastupitelka Dagmar Waicová, za KSČM bývalý poslanec Jaromír Kohlíček. Lídrem koaliční TOP 09 je radní Petr Měsíc. Vládní hnutí ANO 2011, které je v komunálních volbách nováčkem, postavilo do čela kandidátky Jaroslava Bžocha. Volba pro Teplice, která sdružuje zelené, KDU-ČSL, SNK ED a nezávislé kandidáty, postavila do čela Jakuba Mráčka. Úsvit přímé demokracie kandiduje s Českou suverenitou pod hlavičkou Šance pro Teplice.
V Děčíně ČSSD sází na současného primátora Františka Pelanta, proti kterému se postaví bývalý primátor Vladislav Raška z ODS. Koaliční Volba pro město s podporou lidovců dala na první místo radního Valdemara Grešíka. Komunisté sázejí na Václava Šenkýře, který bude bojovat i o senátorské křeslo. Lídrem TOP 09 je socioložka Stanislava Holíková. ANO 2011 postavilo na první místo ředitelku úřadu práce Marii Blažkovou.