Dopravci totiž ke své nabídce do výběrového řízení přiložili fotografii a údaje jiného vozu. Většího. Prý neměli technický list minibusu, který chtěli v Bílině nasadit. Jenže velké autobusy přivezl také na slavnostní prezentaci, která se v Bílině konala. Podnik zakázku vyhrál, byť ne přímo kvůli typu autobusu, ale především kvůli ceně. Tu nabídl nejnižší. Přesto se tu těšili také na představované velké autobusy. Marně, podnik začal hned od začátku jezdit s minibusy.

Cestující v Bílině si začali stěžovat. „Že jsou nepohodlné, a je v nich málo místa. Už se dokonce stalo, že se do nich cestující nevešli,“ potvrdil sdělovacím prostředkům mluvčí radnice Karel Schön. Podle něj podnik záměrně porušil dohodu, že bude jezdit hlavně velkými autobusy.

Dopravce se však brání tím, že svou nabídku neporušuje. V ní prý stálo, že dopravu zajistí malými autobusy, jen fotografie a technický list byly k jinému vozu. Navíc je pravda, že podnik splňuje podmínku, kterou si Bílina na začátku do výběrového řízení dala. Vozy musí pojmout nejméně 37 lidí.

Celou věc teď řeší právníci. Neuvedl podnik radnici v omyl, když v nabídce předložil fotografii jiného autobusu? Bílina je přesvědčená že ano, podnik je opačného názoru. „Město Bílina tvrdí, že porušujeme naši nabídku. My tvrdíme, že naši nabídku neporušujeme, že jezdíme přesně podle té nabídky. No, a bohužel se nemůžeme dohodnout,“ shrnul v televizní reportáži Prima Family Jiří Melničuk, generální ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova. To, že polemiku musí teď vyřešit právníci a úřad pro ochranu veřejné soutěže, potvrdil včera Deníku Karel Schön. Zmínil také, že při jedné ze společných kontrol policie a radnice v pátek nadýchal jeden z řidičů autobusu alkohol (0,3‰). Vývoj budeme sledovat. ( jd, pem)