A to zejména ti, kteří nedodržují správný pitný režim. V těchto horkých dnech je důležité chránit se před sluncem. Zvláště v nejteplejší části dne, kolem poledne, je důležité zdržovat se ve stínu či užívat vhodnou pokrývku hlavy. Lékaři zasahují u kolapsů, mozkových příhod u lidí s vysokým tlakem a vyjíždějí také k dušnosti u astmatiků.

Lékaři vám teď proto radí, dbejte na své zdraví více než jindy. „Pokuste se vyhnout nevětraným prostorám. Minimální denní příjem tekutin by neměl klesnout pod tři litry.“ Nejpřesnějším ukazatelem je prý barva moči. Moč by měla být čirá nebo lehce žlutá. Pokud moč ztmavne, jedná se pravděpodobně o příznak dehydratace.

Povzbuzující látky obsažené v energetických nápojích, kávě či čaji působí močopudně. „Pokud tyto nápoje konzumujete, nezapomeňte je zapíjet klasickou vodou. Večerní křeče mohou nasvědčovat malému množství solí v těle. Pro účinnou prevenci je dobré konzumovat minerální vody, které soli přirozenou cestou doplní. Méně vhodné je pití neředěných džusů a sycených sladkých limonád. Pokud vaše obtíže přetrvají i přes dodržování pitného režimu, nebojte se vyhledat lékaře,“ nabádá MUDr. Jaroslav Karas.

Denní pitný režim se dá ve večerních hodinách vylepšit i jedním velkým studeným pivem, které představuje bohatý zdroj iontů a vitamínů. Zanedbání pitného režimu se může v nejhorším případě promítnout do akutního odvodnění organismu.

Dehydratací jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří pracují venku, často na přímém slunci. Nemilé zkušenosti se zanedbaným pitným režimem má třeba Karel Fričko, který je v důchodu a přes léto tráví čas na své zahradě. „Něco jsem dělal na záhoně, když jsem najednou omdlel. Sousedé museli zavolat sanitku,“ pochlubil se se svojí nemilou příhodou důchodce s tím, že od té doby dodržuje pravidelný pitný režim.

Řekněte si o pití

V teplickém okrese jsou stovky firem, které zajišťují pro své zaměstnance v těchto dnech pravidelné dodávky vody, aby mohli pracovat a nepadali k zemi vedrem. Povinnost zajistit pití pro své zaměstnance nařizuje zaměstnavateli zákoník práce. Podle něj je zaměstnavatel povinnem vytvořit takové pracovní prostředí, aby byli zaměstnanci schopni odvádět kvalitní výkony. Poskytování nápojů v době klimatických extrémů je podle nařízení vlády povinné všem zaměstnavatelům.

Pití pro své zaměstnance zajišťují například v AGC, kde pracují u horkých pecí. Pití mají k dispozici také lidé v ledvické elektrárně. „Tropická vedra nás nezaskočila. Máme tu sodovníky, k dispozici je i čaj s cukrem.,“ říká Pavel Novák, vedoucí oddělení řízení směnového provozu. Elektrárny Ledvice.
Protože ve strojovnách a kotelnách je poměrně teplo po celý rok, jsou všichni zvyklí na pravidelný pitný režim. „K tomuto účelu jsou ve všech elektrárnách umístěny sifonbary se stálým přísunem chlazené vody. Slazený či hořký čaj pak mají zdarma k dispozici všichni zaměstnanci, kteří se stravují v závodních jídelnách,“ doplnil mluvčí Ota Schnepp.

I šoféři autobusů teplické MHD zažívají v těchto dnech muka. Když praží do předního skla u trolejbusu nebo autobusu sluníčko, může být v kabině až padesátistupňové horko. Na sedačce za volantem to je pak doslova jako ve skleníku.„Vedro je velmi nepříjemné. Za osmihodinovou šichtu vypiji až čtyři litry vody,“ říká řidič autobusu Petr Kolman, kterého jsme zastihly včera na konečné v Dubí.

Kolman víc než o sobe, má ale strach o cestující. „Někteří podceňují pitný režim. Velmi často vidím zejména starší lidi, kteří vstupují do autobusu očividně malátní a dehydratovaní. Byť máme otevřené všechna okýnka i střešní, tak se v autobusu příliš nezchladí,“ dodal řidič MHD. Autobusy a trolejbusy se dokážou trochu ochladit za jízdy. Horší je, když stojí.

Za pípou je radost

Ze stávajícího rázu počasí mají naopak radost provozovatelé a majitelé hospod, pivnic a restaurací. Ti si spokojeně mnou ruce, neboť žízniví hosté jejich provozoven nyní konzumují daleko větší množství tekutin než jindy. Pivo doslova teče proudem, pozadu nezůstávají ani nealkoholické nápoje.
Je třeba upozornit, že dlouhý pobyt na slunci není dobrý ani pro zdravé lidi, kteří letní vedra zvládají. Každému z nás toťiž při nedostatku tekutin hrozí dehydratace organismu a s tím související zdravotní potíže.

Pes má taky žízeň

Dodržovat pitný režim, zůstat pokud možno ve stínu v klidu nedoporučují odborníci jen starším nebo nemocným lidem, ale i majitelům domácích zvířat.
Chovatelé důrazně doporučují, aby lidé omezili venčení psů během parných dnů a důkladně kontrolovali, zda má zvíře dostatečný přísun tekutin. Hodně obezřetní mají být lidé, kteří si zvířata převážejí ve svých autech. Pokud například zapomenou psa v autě na sluníčku, je jeho dehydratace otázkou velmi krátké doby. Pokud je vycházka i během parného dne opravdu nutná, měli by si chovatelé s sebou nosit misku s dostatkem vody a pravidelně ji psovi dávat.

Veterináři varují před koupáním v řekách nebo rybnících. Uřícené zvíře by nemělo do vody skočit. Takový šok by organismus nemusel vydržet. Opatrnost je na místě i pokud lidé psa venčí na asfaltové silnici. Tropická vedra totiž na asfalt negativně působí.