„Podobná prověřovací cvičení se snažíme čas od času udělat. Je to dobré především proto, že se seznámíme s objektem, ověříme dostupnost různých únikových cest a prověříme dojezdové časy,“ říká například ředitel teplických hasičů Adolf Langer. „Abychom na podobné situace byli v rámci možností připravení. Samozřejmě, že největší zkouškou je samotná praxe, ale i modelové situace pomohou zkrátit zásahový čas v samotné realitě,“ dodává zástupce teplických hasičů.

V domově pro mentálně postižené den po požáru stále pracovali policisté a hasiči. Na snímcích jsou starostka obce, dobrovolný hasič z Vejprt, který byl na místě jako první a vedoucí domova.
Přeživší požáru ve Vejprtech domov opustit nechtějí. Jeden bojuje stále o život

V kraji v minulých letech proběhlo takové cvičení třeba v domově důchodců v Dubí. O podobném prověření uvažují letos v podobném zařízení v Bystřanech. „Objekt máme samozřejmě proti požáru zabezpečený, ale chci se domluvit s hasiči, že bychom udělali ostrou zkoušku pro klienty. Abychom si tím vyzkoušeli požární poplach s evakuací,“ zmiňuje ředitelka zařízení s nepřetržitou pečovatelskou službou Miroslava Barešová.

Cvičení za pomoci dýmovnic

Vloni si evakuaci klientů vyzkoušel také třeba personál Domova sociálních služeb v Háji u Duchcova. O vyhlášeném poplachu předem kromě vedení ústavu nikdo z lidí uvnitř nevěděl. Proto se cvičný zásah hasičů velmi přiblížil realitě. „Měli jsme tu i dýmovnice, které simulovaly zakouření objektu. Vše proběhlo bez problémů,“ sdělil Oldřich Malý, ředitel příspěvkové organizace Ústeckého kraje.

Cvičení Integrovaného záchranné systému v DD Dubí.
Domov důchodců v Dubí zachvátily plameny. Šlo o cvičení

Podobné situace jsou atrakcí pro veřejnost, která zpovzdálí sleduje zásah integrovaného záchranného systému. Nikdo si nepřeje, aby se cvičení převrátilo v realitu. Zvláště, když pak jsou následky tragické, jako o víkendu ve Vejprtech.

Tragický požár ve Vejprtech na Chomutovsku
Je to šílené. Kluky jsme znali, smutní po požáru lidé z Vejprt
Alexandr Vanžura, Děčínský deník
KOMENTÁŘ k tragédii ve Vejprtech: Hranice pro klienty, pro hasiče nikoli