Přišla nás přivítat na nádvoří kláštera, které tentokrát vyzdobily celým stádem nádherných oveček děti z mateřských školek Háj a Hornická a také děti z Domu dětí a mládeže v Oseku. Obdivoval je, stejně jako kurník se slaměnými slepicemi každý, kdo se přišel na tradiční výstavu do oseckého kláštera podívat.

Zájemci si měli možnost vyzkoušet různé techniky zdobení vajíček, naučit se plést pomlázky, obdivovat práci řezbáře a nebo se inspirovat, čím ozdobit velikonoční stůl nebo okno. K nejobdivovanějším patřily samozřejmě kraslice, prohlédnout si návštěvníci mohli klasické zdobené voskem, polepované bavlnkou, hanácké a slovácké kraslice, rumunské korálkové, zdobené slámou, drátkované i dírkované. Poprvé se objevily i kraslice, zdobené výšivkou – křížkovým stehem. Nechyběla ani řada krásných věcí z keramiky, prodejní výstavu s velikonočními výrobky tu měl i DDM Osek.

Voňavé koláčky

Prababiččina kuchyně z 20. let minulého století se stala stálou expozicí a návštěvníci výstavy tak měli možnost si ji nejen prohlédnout, ale i ochutnat velikonoční nádivku zvanou „hlavička“, bochánek a dvojctihodné koláčky, které jim tu v roli kuchařinky napekla paní Máčková se svými spolupracovnicemi. „Na koláčky zadělávám z hladké mouky a ze dvou kil je to tak 500 koláčků, ale ony mizí rychle, takže bude záležet na tom, kolik bude chodit lidí a podle toho jich napečeme,“ řekla nám Jana Máčková.

„Předmětů, které nám návštěvníci tradičních vánočních a velikonočních výstav věnovali, stále přibývá. Teď tu máme nově dětský pokojíček a podívejte se na ty krásné staré botičky i se žralokem,“ ukazovala nám nadšeně.

„Rádi bychom získali grant, abychom mohli ty nádherné věci včetně porcelánu, hraček a vyšívaných přehozů a ubrusů nechat zrestaurovat a pak z nich uspořádat velkou výstavu,“ prozrazuje další plány vedoucí infocentra Jana Máčková.

Vy, co jste v Oseku nebyli, máte šanci ještě tento víkend, kdy bude velikonoční výstava přístupná pro veřejnost opět od 10 do 17 hodin.