Tradiční akce, která se koná v Teplicích jednou do roka vždy kolem výročí památného setkání Beethovena a Goetheho s císařovnou a jejím doprovodem (19. července 1812). Událost připomíná malý památník nedaleko Zahradního domu.
Velká Malá Paříž je největší z cyklu nedělních společensko - kulturních akcí Malá Paříž, kterými Antonín Moravec obohacuje lázeňské Teplice již 12. letní sezónu. „Smyslem je oživit Zámeckou zahradu tak, aby návštěvníci měli důvod si udělat procházku kolem rybníka, jako v dobách největší teplické slávy,“ zve návštěvníky pořadatel.

„K historickému životnímu ideálu se samozřejmě nepřiblížíme, nicméně na počest legendárního setkání Beethovena, Goetheho a císařského průvodu nedaleko Zahradního domu v roce 1812 pořádáme vždy 3. neděli v červenci Velkou Malou Paříž. Letos to bude 18. července. Opět se jednou do roka pokusíme oživit celou Zámeckou zahradu,“ poznamenává Moravec.
Tentokrát to bude ve spolupráci s firmou Decathlon, která na tento ten zapůjčí celou řadu sportovního náčiní. A také s DDM Teplice a řadou sportovních oddílů.
A na co se mohou návštěvníci těšit?
1. Scéna U opiček - Divadlo Studna z jihočeského Hosína u Hluboké nad Vltavou má pro děti připraveny hrané pohádky, divadelní dílnu a spoustu her.
2. Výtvarná dílna Radky Müllerové - tradiční výtvarný work-shop inspirovaný japonskými způsoby umění.
3. Apollonův Altán - tradiční rytmický workshop pod vedením Tokhiho.
4. Prezentace sportovních oddílů - po celém parku si můžete vyzkoušet řadu sportovních odvětví pod vedením trenérů jednotlivých klubů.
5. Stanoviště DDM Teplice
6. Decathlon - můžete si vyzkoušet celou řadu sportů, potřeby jsou připraveny.
7. Střelba – vymezená lokalita v Zámecké zahradě.
Program v Altánu u Zahradního domu:
15.00 - Black Sabáka - ústecká rocková parta ostřílených hudebníků. V čele je zpěvák Jan Domecký a zajímavostí je ženské obsazení za bicí soupravou (Ála Slámová). Dále skupinu tvoří kytaristé Vláďa Mžourek a Martin Černý a baskytarisa Tomáš Kříž.
16.00 - pěvecké vystoupení žákyň Anety Loskotové.
17.00 - Phil Shoenfelt - téměř sedmdesátiletá anglická hudební legenda. V r. 1979 se přestěhoval do USA, kdy založil skupinu Khmer Rouge. Několikrát se léčil ze závislosti na heroinu. Z této neblahé zkušenosti vznikla kniha - Feťácká láska. Po návratu do Anglie (1984) začal hrát sólová vystoupení s Nickem Cavem a Bad Seeds. Nedávno vystoupil na Lázeňské a jeho vystoupení byla natolik úspěšná, že se pořadatelé Velké Paříže rozhodli představit Phila i v Altánu.
18.00 - Pavel Petran a kapela - zástupce české folkové scény není na Malých Pařížích žádným nováčkem.
19.00 - Žofie Kabelková - i tato představitelka folku v minulosti na Malých Pařížích pravidelně vystupovala. Její vystoupení mají v sobě hodně krásných melodií a pozitivní energie.
20.00 - Dobré ráno blues band - vynikající trojice v čele s americkým zpěvákem Brynnem Stephensem (foukací harmonika, zpěv, černý pásek v karate, učitel angličtiny). Na kytaru jej doprovází Vít Kopecký s vizáží distingovaného bankovního lupiče z 19. století. Třetím do party je Vláďa Sosna se svou valchou, ze které nespustíte oči. Špičková ukázka pravého amerického blues.
Historický kontext Velké Malé Paříže:
Setkání básníka Johanna Wolfganga Goetha a skladatele Ludwiga van Beethovena, k němuž došlo 19. července 1812 v severočeských lázních Teplice, bývá považováno za první a jediné. Při společné procházce po teplické kolonádě míjeli rakouskou císařovnu Marii Ludoviku. Zatímco Goethe se údajně zastavil a urozenému průvodu poklonil, Beethoven si měl sveřepě razit cestu davem. Goetha přitom popudila Beethovenova nezdvořilost a zpupnost, Beethovenovi se zase obdivovaný básník zprotivil svým podlézáním mocným. „Teplický incident“ tak měl znamenat definitivní rozchod těchto velkých mužů.