Ztracená SPZ se dostala zpět k majiteli auta. Pomohly k tomu kamery v ulicích Teplic. Těch už mají v lázeňském městě skoro padesát. Nové teď přibyly například u Penny v Proseticích nebo u Lidlu. Jsou ale také v Alejní ulici.

Strážník sledující v operačním středisku monitory si všiml ženy v Alejní ulici, která nesla v ruce státní poznávací značku. „Pouze jednu, což vypadalo podezřele,“ začal líčit nedávný případ z Teplic ředitel městské policie Michal Chrdle. „Prošla mezi auty a pokračovala po chodníku. Pak najednou značku odložila u domu,“ pokračoval. „Když za ženou na místo dorazila hlídka strážníků, vše se vysvětlilo. Žena v dobré víře sebrala SPZ ze silnice - nechtěla, aby přes ni jezdila další auta. Proto ji opřela o dům u parkoviště a obchodů v Alejní ulici,“ popisoval Chrdle. Strážníci si značku vyzvedli. Po zjištění, komu patří, ji odvezli domů majiteli. Tím byl starší muž, který za vrácení poděkoval. Odpadly mu trable na úřadě při vyřizování nové SPZ.

Kamery v teplických ulicích pomohly i při závažných trestných činech. Například navedly kriminalisty na stopu lupičů, kteří přepadli zlatnictví na pěší zóně v centru města. Prodloužené oči strážníků umístěné na stožárech v ulicích zaznamenaly pohyb lupičů po Teplicích a také odhalily auto, se kterým ujeli.

Podle Chrdleho nově ve městě přibylo deset kamer, celkem jich je 47. „Všechny digitální. Většina je otočných, pouze čtyři stacionární,“ uvedl ředitel městské policie, která kamerové centrum spravuje. Výjimkou v přechodu z analogu na digitální systém je stadion FK Teplice. V jeho okolí je umístěno sedm kamer. Chrdle uvedl, že kamery v areálu fotbalových Stínadel si hodlá klub do budoucna realizovat i financovat ve vlastní režii.

Nové kamery teď více hlídají například prosetické sídliště. Kromě oblasti u dopravního hřiště jsou kamery u Penny a také v lokalitě Na Konečné. Pokryto je nově Zámecké náměstí, Tržní náměstí a také oblast kruhového objezdu v Nákladní ulici u Lidlu. Kamera přibyla i u nového kruhového objezdu v Lounské ulici. „Velkého bratra“ mají strážníci nově též v oblasti sídliště Šanov II. Kamera se objevila na stožáru u křižovatky Trnovanská – Sochorova.

Teplice jsou pod dozorem kamer už 25 let. První kamery byly na Benešově náměstí a v horní části Masarykovy ulice. Od té doby systém přešel vývojem a řadou přeměn. Dnes je plně digitalizovaný. Fungování kamer si pochvaluje vedení města. „Programovatelný systém je daleko účinnější než dříve. Pomáhá nám odhalovat nejen trestné činy, ale je nápomocný i při různých prohřešcích vandalů, jako jsou poničené koše případně černé skládky po městě. Kamery jsou přímo napojeny na strážníky, což je výhoda,“ vysvětlil primátor Hynek Hanza. Teplice za kompletní revitalizaci systému v posledních letech zaplatily zhruba 8 milionů korun.