Původem je Jaroslav Novotný chemik. Pomineme-li neoficiální pokusy v dětství, přičichnul k pořádné pyrotechnické práci oficiálně až ve filmových ateliérech, kde bylo potřeba každou chvilku nějakých malých barevných kouřících výbuchů. „V době, kdy jsem na Barrandově pracoval, tak se tam o to staral střelmistr z nedalekého lomu. Měl ale velká měřítka, na která byl zvyklý z práce v lomu. Herci po jeho efektech chvilku neslyšeli a tak,“ vzpomíná na své začátky s ohňostroji. „Takže mě najednou požádali, jestli bych takovéto, řekl bych fajnovější, menší efekty především v interiérech, nedělal já. Zkusil jsem to a vyšlo to,“ říká. Bylo to v šedesátých letech.


Od malička miloval chemii, doma si vyráběl bouchací kuličky, ve škole zase předváděl pojízdné rakety. Přes chemii se na přelomu padesátých a šedesátých let stal pyrotechnikem u filmu na Barrandově. Dnes ho živí ohňostroje.

Vzpomenete na váš první film?
Je to starší, ale dosti známá pohádka, Hrátky s čertem, kde bylo na základě požadavků pana režiséra potřeba připravit efekty typu, že čert skočí do bedny a z ní vyšlehne plamen a zároveň se zakouří. Podílel jsem se také například na Vávrovo husitské trilogii. Při natáčení filmu Libuše jsem se přiotrávil fosgenem z červené dýmovnice a skončil na týden v nemocnici. Záběr s dýmovnicemi se natáčel v ateliéru a musel se hodněkrát opakovat. A to pro mě nebylo dobré."

Dnes jste mistrem ohňostrojů. Kdy jste se tímto začal zabývat na profesionální úrovni?
Hned po revoluci jsem založil firmu. Uvolnil se přeshraniční styk, takže byly k dostání materiály. Na trhu je toho hodně k dostání. Už to není jako v době, kdy jsem pracoval na Barrandově, kdy bylo potřeba všechno vymyslet a na koleně vyrobit. Tam se mi hodilo, že jsem chemik. Já už od malička experimentoval u otce v obchodě s drogerií. Dneska jsou na trhu k dostání již docela dobře připravené sestavy. Nekupuji nic laciného. Spoléhám na renomované dodavatele. Při sestavování ohňostroje spolupracujete samozřejmě s pořadatelem, který má své požadavky. V Teplicích to je vždy vzájemně na dobré komunikaci. Sem jezdíme rádi. Některé efekty si pak sami připravujeme, například gejzíry a vodopády. A vrcholem jsou pak závěrečné kulové pumy, které vytvoří na obloze déšť, říká se také smuteční vrbu.

Jak dlouho trvá připravit ohňostroj na lázeňské oslavy pro Teplice?
Je to tak půlroční práce, se vším všudy, tedy i se získáním všech potřebných povolení a zajištění technického zázemí při odpalu. Abychom mohli předvést divadlo na nebi podobné tomu v Teplicích, tak musíme mít řadu oprávnění, která je nutné získat předem. Máme samozřejmě zpracovaný svůj systém přípravy, kterým jsme schopni ohňostroj udělat i v deštivém počasí. I když to samozřejmě pro diváky není to pravé ořechové a déšť kazí zážitek. Ale bohužel i to se v minulých letech v Teplicích stalo.

Co tedy všechno potřebuje mít ohňostrůjce za povolení, aby se tím mohl živit?
Samozřejmě je to řada osvědčení, povolení a koncese. Při větších ohňostrojích, jako například v Teplicích při zahájení lázeňské sezony, navíc potřebujete souhlas báňského úřadu. Musíte mít také osvědčení, na základě kterého pak můžete nakupovat pyrotechniku z kategorie výbušnin.

Na co se můžeme v Teplicích těšit?
Tak bude to skoro desetiminutový ohňostroj, plný nejrůznějších efektů. Popisovat to nemá cenu, To se musí vidět. Takže doporučuji. Jsem rád, že se nám pokaždé podařilo o stupínek předvést něco lepšího. Tím si myslím, že jsme si také získali trochu obecenstvo, ale na druhou stranu i rozmazlili. V první řadě to děláme proto, aby se to líbilo.

Práce máte přes rok asi dost, co?
Děláme tak dvacítku ohňostrojů ročně. Letos jsme navíc pozváni také na přehlídku ohňostrojů do Plzně. Takže práce je hodně. Ale jsme připraveni samozřejmě reagovat i na další nabídky.

V GALERII JE FOTO: LETOŠNÍ OHŇOSTROJ