„Pana velvyslance s chotí a dvěma tajemníky jsme nejprve přivítali na radnici. Seznámili jsme je s historií města i jsme diskutovali o problémech vietnamské komunity. Musím říci, že pan velvyslanec má přehled a shodli jsme se na tom, že velkým problémem jsou pro Vietnamce drogy. V řešení drogových aktivit Vietnamců nabídl pomocnou ruku," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Po krátké návštěvě dubského kostela zavítala delegace do porcelánky. Velvyslanec a spol. si prohlédli výrobu v Českém porcelánu a z úst generálního ředitele Vladimíra Feixe se dozvěděli něco o historii úspěšné české firmy.

Z Dubí přejel velvyslanec do Teplic, kde se sešel s primátorem Jaroslavem Kuberou. Ten připomněl, že vietnamská komunita v Teplicích má dlouholetou tradici a zejména druhá generace už mluví česky často lépe, než zdejší děti. Také vietnamští žáci a studenti patří ve školách k úspěšným. „Probrali jsme s panem velvyslancem samozřejmě nejen to pozitivní, ale i to negativní. Shodli jsme se na nutnosti spolupráce při potírání drog, což trápí nejen obě naše země, ale je to celosvětový problém," uvedl Kubera.

Výstava Mozaika vietnamské kultury

Za přítomnosti Jeho excelence Truang Manh Sona velvyslance Vietnamské socialistické republiky v Česku, jeho choti, předsedy Svazu Vietnamců v České republice pana Hoang Dinh Thanga a primátora Teplic Jaroslava Kubery byla včera odpoledne na Gymnáziu Teplice zahájena vernisáží výstava fotografií o životě ve Vietnamu.

Žáků vietnamského původu studuje na Gymnáziu Teplice několik desítek a právě z jejich iniciativy se včera konalo v aule gymnázia odpoledne, prezentující mozaiku vietnamské kultury. Návštěvníci měli možnost vidět vystoupení tanečnic v tradičních vietnamských krojích, které předvedly tanec s klobouky a tanec s vějíři a také mohli ochutnat jídla z tradiční vietnamské kuchyně, včetně vietnamské kávy.

Vietnamští hosté spolu s ředitelem gymnázia Zdeňkem Bergmanem jednali o možnostech další spolupráce. Vietnamští žáci gymnázia zase hostům ukázali školu a také je provedli po Teplicích.

Samotná výstava fotografií v aule Gymnázia Teplice potrvá do konce února a poté se přesune na další měsíc do prostoru Regionální knihovny Teplice. Během dubna budou pak fotografie vystaveny v Domě kultury Teplice. Všechny velkoformátové fotografie jsou doprovázeny popiskami v českém jazyce. Jak vypadají oslavy nového roku, výroba tradiční keramiky, bambusových misek nebo třeba soutěž ve vaření rýže, stojí rozhodně za shlédnutí.(kos, ot)