Máte své staré knížky přečtené a rádi byste je vyměnili za jiné? Máte šanci. Na mnoha místech v kraji se totiž postupně množí veřejné knihovničky nebo takzvané knihobudky. Lidé si v nich mohou knihu půjčit, přečíst a zase ji sem vrátit, vyměnit svou přečtenou knihu za jinou nebo do ní naopak své staré knížky darovat.

Na malé knihovny lidé narazí na ulici, v obchodních centrech, na zastávkách a nádražích, ale i přibité na domech nadšenců. Mezi rodiny, jež se rozhodly své knížky poskytnout kolemjdoucím, patří i Hlinkovi ze Starých Křečan na Děčínsku. „Máme veřejnou knihovničku. Bylo nám líto vyhodit knihy, které ještě mohou druhým udělat radost,“ řekla Libuše Hlinková.

Jedna knihovnička se nachází i v nedalekém Rumburku přímo na vlakovém nádraží. Rumburská knihovna se tak připojila k celorepublikovému projektu knihoven a Českých drah Kniha do vlaku. Jeho cílem je znovu vrátit četbu do moderní doby a zpříjemnit lidem cestování. Z knih si každý cestující může zapůjčit libovolný výtisk a vzít si ho s sebou do vlaku. Po přečtení knihu vrátí buď zpět na místo nebo do regálu na jiném nádraží zapojeném do projektu. V Ústeckém kraji na nádraží v Ústí, Mostě a Litvínově.

Dárců bývá více

Pokud by si nějakou knížku lidé rádi vybrali, ale nemají ji za co vyměnit, mohou to udělat v Centru Pivovar v Děčíně. Do zdejší bibliotéky, která patří děčínské knihovně, totiž lidé většinou knihy vkládají, než aby je odnášeli. „Pokud se jim kniha líbí, mohou si ji vzít, knížky zase přinese někdo jiný,“ sdělil ředitel děčínské knihovny Ladislav Zoubek.

V Ústí nad Labem se kromě vlakového nádraží nachází veřejná knihovnička také v pavilonu A Masarykovy nemocnice. Prostor starým knížkám nabídla vyřazená telefonní budka. V provozu je od prosince 2014 i díky lidem z nemocnice, kteří jsou zapojeni do Dobrovolnického programu Krajské zdravotní. „Do vybavení KnihoBudky se zapojují i zaměstnanci Masarykovy nemocnice, kteří donesli alespoň jednu ze svých knih a věnovali ji budoucímu čtenáři,“ uvedla ředitelka Dobrovolnického centra Lenka Černá.

Další knihobudku najdou lidé také v nákupním centru Galerie v Teplicích. Ani odsud se knížky téměř neztrácejí, proto k bezplatnému půjčování i výměně nadále slouží. „Díky dárcům máme pestrý výběr a srdíčko knihomilů plesá,“ dodala patronka knihobudky Michaela Habenichtová.