Pro zdejší klienty je to především domov. A snahou vedení i personálu je vytvořit obyvatelům co nejpřirozenější a nejpříjemnější prostředí. Aby si zde našli skutečný domov. „O to těžší je tento cíl realizovat u klientů na týdenním stacionáři, kteří pravidelně v pátek odcházejí do rodiny,“ vysvětluje Zdeňka Frühaufová, vedoucí zdravotního – ošetřovatelského úseku. Je potřeba tento přechod z rodinného prostředí zmírnit, aby byl co nejméně stresující.
V nedávné době k tomu jistě přispělo také opravdu neobvyklé vymalování pokojíčků i společných prostor. Úkolu rozveselit a rozsvítit nejen pokoje klientů, ale také ostatní místnosti, ve kterých tráví svůj čas, se zhostila malířka Hana Feixová. Ta svou výtvarnou fantazii uplatnila již třeba v Domově důchodců v Bystřanech, jehož zdi také vyzdobila neobvyklými motivy.

Když se klienti vrátili po dovolené do Háje, byli nadšení. Pokojíčky, které před dovolenou opouštěli, dostaly nový nádech. Jiné motivy zvolila výtvarnice pro chlapce a jiné samozřejmě pro dívky. Oddělení, kde jsou klienti pouze na týdenní pobyt, se nacházejí v podkroví. Již samotné pokojíčky pod střechou mají své kouzlo a je to o to hezčí, když se po světle růžové až fialkové zdi vinou namalované květiny v pastelových barvách. Jeden klučičí pokoj je třeba laděný do zelena a na zeď malířka namalovala jiným zeleným odstínem listy na dlouhých rovných stoncích. „V jednoduchosti je krása,“ zhodnotil uznale výzdobu ředitel Hynek Matonoha s tím, že se mu tento pokoj obzvlášť líbí. A nadšeni byli i rodiče.

Pastelové barvy či různé motivy zdobí zdi po celém domě. Na každém patře vás někdo přivítá a chce se s něčím pochlubit. Velká většina klientů je velmi komunikativní. Velkým překvapením pro mě bylo, jak pěkně mají lidé, kteří zde bydlí celý rok, vybavené svoje místnosti. Každý si vyzdobí pokoj podle svých představ a zájmů.

Na nudu zde rozhodně není čas. Podle stupně postižení se mohou klienti zúčastňovat různých aktivit. Kreslí se, maluje, chodí na keramiku do Oseka, cvičí a dalo by se jmenovat dál a dál.
Příjemné prostředí, srdeční otevření lidé, sympatický personál a usměvavý pan ředitel, tak takový je můj první dojem z pobytového zařízení pro zdravotně postižené v Háji u Duchcova.