V případě, že má podnik se zaměstnanci smlouvy na dobu určitou a potřebuje snížit počet pracovníků, nejjednodušší možností je smlouvu neprodloužit. Toho často využívají i firmy na Teplicku.
Z hlediska pracovního trhu a zaměstnanosti se zima vždy jeví jako nejméně příznivé období. Nejsou sezonní práce a letos navíc růst nezaměstnanosti ovlivnila i celosvětová krize. Míra nezaměstnanosti se na konci února vyšplhala na 12,06 %. Oproti konci ledna došlo k jejímu nárůstu o 0,69 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se v okresu Teplice zvýšil o 350. Raichl vysvětluje, že ve statistikách se za únor projevila hromadná evidence propuštěných zaměstnanců hostomického Crystalexu. Celkově na tom jako okres nejsme nijak hrozně ve srovnání s jinými úřady práce. Jak Raichl vysvětluje, v rámci celé republiky je Teplicko na 8. místě co do výše míry nezaměstanosti. Ovšem pokud vezmeme meziměsíční nárůst nezaměstnanosti, teplický úřad práce je na 72. místě ze 77 úřadů práce v celé republice. O prudkém nárůstu nezaměstnanosti se tak rozhodně mluvit nedá.
Během měsíce února se nově evidovalo na Úřadu práce v Teplicích 988 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 193 uchazečů méně než v měsíci lednu. Naopak vyřazeno z evidence úřadu práce bylo 638 uchazečů o zaměstnání, z nichž 294 nastoupilo zpět do pracovního poměru. Pro nespolupráci s úřadem práce bylo vyřazeno 173 uchazečů a z jiných důvodů 171 uchazečů.
Pro nezaměstnané se obecně opět zmenšila možnost najít si práci. Klesl totiž počet volných pracovních míst. Z lednových 303 jsme se koncem února dostali na Teplicku na 257 nabízených příležitostí k práci.
Raichl shrnul, že ve srovnání s jinými okresy není na Teplicku situace ohledně nezaměstnanosti katastrofická. Navíc se předpokládá, že nyní by již měla nezaměstnanost opět klesat. Začínají sezonní práce, které zajistí zaměstnání řadě lidí.