Nestalo se tak ale všude. „Město Krupka se připojuje, již několik let. A to symbolickým vyvěšování tibetské vlajky v rámci mezinárodní kampaně,“ uvedl František Růžička z krupské radnice.

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Tibeťané po padesáti letech čínské okupace nadále čelí omezování svobody slova, názoru a projevu, omezování pohybu na území Tibetu, svévolnému zatýkání, zadržování a věznění bez udání důvodu a možnosti obhajoby, mučení a nelidskému zacházení ve vězení a to včetně nezletilých vězňů, omezování svobody tisku, cenzuře, uzavírání internetových blogů a webových stránek.

K akci se včera připojili také například v Proboštově nebo v Duchcově. „Rada města Duchcova se již na svém lednovém jednání zabývala žádostí občanského sdružení LUNGTA o připojení se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet a nadpoloviční většinou hlasujících souhlasila s vyvěšením tibetské vlajky na budově městského úřadu,“ informoval Deník Petr Kňourek, starosta Duchcova.

Tibetská vlajka nezavlála například v Bžanech. Ani v Teplicích na magistrátu. Zde ale parta aktivistů vztyčila svoji vlajku podobně jako v předchozích letech přímo před hlavní budovou sídla vedení města. Navíc ji mohli kolemjdoucí také vymalovat přímo na chodníku. A zapojili se také někteří politikové. Nechyběl ani primátor Jaroslav Kubera, který zavzpomínal na dobu dětství, kdy naposledy maloval na chodníku „skákacího panáka.“

Tibetské vlajky včera zavlály na budovách mnoha radnic, magistrátů a krajských úřadů. Loni se k akci připojilo přes 350 radnic a dvě ministerstva. Akce měla za cíl demonstrovat svou podporu všem národům a skupinám obyvatel, jejichž práva jsou potlačována.

Projekt nazvaný Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března, aby připomenula povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80.000 Tibeťanů. Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Čeští příznivci Tibetu se k akci poprvé připojili v roce 1996.

Tibetská vlajka, které dominuje žluté slunce, zdobila včera po celý den zábradlí terasy bývalé cukrárny u radnice v Teplicích. Happening v centru města pořádali tepličtí přátelé Tibetu a to v reakci na skutečnost, že vedení města se k výzvě vyvěšení tibetské vlajky na radnici už tradičně oficiálně nepřihlásilo.