V případě, který vyvolal bouři nevole v Krupce, ale nešlo o muže ukrajinské národnosti. „Kriminalisté obvinili 33letého muže z Moldavska z trestného činu výtržnictví. Po provedených úkonech bude předán do rukou cizinecké policie, kdy s ním bude vedeno řízení o správním vyhoštění za účelem opuštění území členských států Evropské unie a Schengenského prostoru,“ informovala Policie ČR na svém Twitteru.

Přesto jako hlavní motto úterní demonstrace zněly „obavy“ a nepříliš skryté výzvy k násilí na Ukrajincích. Reportér Deníku se několikrát zeptal, mají-li demonstrující nějaký důkaz o zapojení Ukrajinců v krupském incidentu, vždy dostal vyhýbavé odpovědi. Josef Čunka dokonce vyvracel policejní informace. „To tvrdí oni,“ řekl, když byl konfrontován s moldavskou národností zatčeného.

Jeden z Romů, který byl ochotný s reportérem Deníku hovořit, ale odmítl uvést své jméno, tvrdil, že násilí ze strany Ukrajinců narůstá. „A české majoritě je to úplně jedno,“ rozčiloval se. Nebyl však schopen své tvrzení podpořit důkazy.

V úterý 18. července se na shromáždění na krupském sídlišti sešly stovky lidí.
Stovky Romů v Krupce demonstrovaly proti násilí. "Dejte nám zbraně," zaznělo

Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková varuje, že Romové jsou v poslední době cílem dezinformačních kampaní. „Napětí v romské komunitě je, je v ní velká frustrace, která pramení z toho, že Romové jsou v této společnosti denně nálepkováni a považováni za občany druhé kategorie. To se odráží v náladách mezi Romy. A kvůli sociálním sítím, informacím na internetu, se daří dezinformátorům vyvolávat protiukrajinské nálady v romské komunitě. A někteří Romové těmto dezinformacím podléhají,“ upozornila Fuková v rozhovoru pro Deník.

Týká se to i zpráv šířených na sociálních sítích, které informují o napadení Romů ze strany Ukrajinců. Jak se v naprosté většině případů ukáže, jde o dezinformace. Jako například v Přerově, kde si 36letá žena vymyslela napadení, na němž se měli podílet Ukrajinci. Následné vyšetřování ukázalo, že šlo o fámu mající za cíl vyvolat hněv proti konkrétní skupině obyvatel. Žena byla následně obviněná ze šíření poplašné zprávy.