Ta má být namířena proti kopírování a porušování autorských práv, jenže některé její pasáže by mohly znamenat omezení svobodného internetu a občanských práv. Zhruba osmdesát demonstrantů se sešlo krátce po druhé hodině odpoledne na Kostelním náměstí u obchodního centra Forum.

Mnoho z nich neslo transparenty, upozorňující na snadnou zneužitelnost dohody ACTA, případně to, jež odmítá, aby hollywoodští producenti diktovali Čechům zákony, či heslo Velký Bratr tě sleduje! z knihy 1984 Georga Orwella, popisující všudypřítomnou státní totalitu,. „Přesně to se dnes děje, tak jako v Orwellově knize,“ vysvětlila mladá demonstrantka, která do Ústí přicestovala až z Děčína.

Řečníci upozornili, že kopírování je fakt, jev, který nelze vymýtit a dohoda ACTA má jen dát velkým korporacím a producentům čas k tomu, aby vymysleli, jak jej zpeněžit, spolu s elektronickým prostorem internetu.

„Tyto společnosti mají kromě bezohledného zákona trhu ještě jedno společné,“ oslovil demonstrující řečník Oldřich Mžourek. „Já vám to heslo připomenu: Trhni, co můžeš! Tedy, tyhle společnosti odmítají jakkoli změnit starý a nevyhovující autorský zákon, navzdory epochálním změnám ve společnosti.“

Tím měl na mysli sociální sítě, jako je Facebook.com, také Youtube.com, diskusní a zpravodajské servery a v neposlední řadě sdílení dat. „Naše vláda si chce nechat vnutit represivní systém ještě dříve, než pochopí nové směry a trendy a jasně uzákoní, co je duševní vlastnictví. Samozřejmě, iniciátorem těchto změn by mělo být ministerstvo informatiky, které bylo v roce 2007 zrušeno jako nepotřebné,“ dodal Mžourek s tím, že je nutné modernizovat autorský zákon a vytvořit právě moderní ministerstvo informatiky.

Demonstraci svolal Miroslav Brož z Pirátské strany, ale řídil ji jeho kolega Zdeněk Štěpánek. Dav se poté vydal na pochod přes Mírové náměstí, kolem krajského úřadu na náměstí Lidické. Na vše dohlíželi policisté a strážníci i antikonflik­tní tým.

Na Lidickém náměstí ještě zaznělo, kdo ze známých umělců kritizuje stávající praktiky sdružení OSA, jež se ochranou autorských práv zabývá, například Jaromír Nohavica, či Karel Gott, který několikrát řekl, že je třeba autorský zákon modernizovat, případně známý spisovatel Paul Coelho.

„Dnes se nedemonstruje jen v Ústí, ale po celém světě. Věřím, že se ještě na demonstracích proti ACTA potkáme," dodal za Piráty Štěpánek.

„Nechte ACTA rybám!“ zaskandovali si pak účastníci demonstrace na závěr, aby připomněli, že ACTA projednávali politici potají, bez veřejné kontroly a dohledu evropského parlamentu a že ji evropská rada přijala v balíku o rybolovu a rybářství.

Nakonec svolavatel poděkoval policii za asistenci a všichni se poklidně rozešli. (wv)