Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci. Organizátorem teplického maratonu je tradičně teplické MS centrum a Unie ROSKA Teplice, akci zastřešuje Nadační fond IMPULS, který se už téměř 20 let věnuje pomoci pacientům s RS.

„U lidí s RS, kteří pravidelně cvičí, pozorujeme zlepšení svalové síly a koordinace, snížení únavy, pacienti jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života,“ vysvětluje fyzioterapeutka teplického MS Centra Andrea Mareschová, která cvičení na maratonu vedla, a doplňuje: „Účastníci akce se zapojili do kruhového tréninku, skupinových cvičení na podkladě jógy a vyzkoušeli si kreativní terapii.“

Loni se akce v Teplicích zúčastnilo 80 lidí, letos už to bylo přes sto. Zahájení maratonu v ZŠ Buzulucká obstaral primátor Teplic Hynek Hanza. „Když může pohyb pomáhat, tak je to ideální stav. Tato akce má navíc rozměr i charitativní,“ připomněl primátor Hanza, který se svým malým synem absolvoval kruhový trénink.

Z dobrovolných příspěvků vybrali organizátoři akce asi 14 tisíc korun. Do letošního MaRSu se zapojilo 29 měst z celé republiky i zahraničí.

„Výtěžek z dobrovolného vstupného použijeme na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS, které zdravotní pojišťovny nehradí,“ dodává předseda Unie ROSKA Teplice Vladimír Frühauf.

V Ústeckém kraji trpí roztroušenou sklerózou 1600 pacientů, což je čtvrtý nejvyšší počet v rámci krajů ČR. Díky moderní léčbě se daří nemoc zpomalit, ale ne zcela vyléčit. RS je nejčastější neurologické onemocnění vedoucí k trvalé invaliditě. Prvními příznaky jsou například ztráta zraku na jednom oku, porucha vylučování, ztráta hybnosti ruky, nohy nebo poloviny těla. „Možnou prevencí je vyvarovat se kouření a udržovat dostatečnou hladinu vitaminu D, zejména u dětí a v období dospívání,“ sdělila primářka MS Centra při Neurologickém oddělení Nemocnice Teplice Marta Vachová.