Poradna pro integraci z Ústí nad Labem, která kurzy pořádá, navíc rozšířila nabídku i do jiných měst, včetně Teplic.

Kromě vietnamské komunity, pro kterou musí lektoři kurzy časově skloubit s jejich zaměstnáním, mají o kurzy zájem také arabové. Pro ně nově fungují dva kurzy v Teplicích. Poradna teď bude řešit také kurzy pro ruskou komunitu.

„Účastníkům je po absolvování stohodinového kurzu předáno osvědčení o absolvování, pokud splnili podmínky 70% účasti a zvládnutí písemného testu. Z celkového počtu 30 účastníků už úspěšně absolvovalo kurz 25 osob, což považujeme za velice potěšující.“ říká pracovnice Poradny pro integraci Kamila Zinčenková.

Do této doby byly v Teplicích zrealizovány celkem čtyři kurzy. V současnosti probíhají další tři kurzy v Ústí nad Labem a jeden v Teplicích.

V Teplicích kurzy pořádá společnost Berry, Partner pro jazyky a kariéru. Jak informovala Iva M. Tahová ze společnosti Berry, kurzy se konají dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek večer.

V pátek jsme na kurzu zastihli žáky vietnamské národnosti a také dvě muslimky. Jak nám řekla učitelka Jitka Perglová, začátečníci se s jazykem teprve seznamují, protože je to pro ně teprve druhá vyučovací hodina. Ti pokročilí se právě trápili se skloňováním a časováním. To jim sice zatím dělalo trochu problém, ale jak uvedla Jitka Perglová, určitě to brzy zvládnou.

Učí se rychle

„Vietnamci jsou neobyčejně pilní a učenliví, takže se učí velmi rychle,“ chválila své žáky učitelka Perglová.

Zájem o kurzy češtiny se zvyšuje hlavně proto, že od 1. ledna 2009 je ze zákona cizinec povinen k žádosti o povolení k trvalému pobytu předložit osvědčení o vykonání zkoušky z českého jazyka.

Kurzy pořádané Poradnou pro integraci pomáhají studentům osvojit si základy gramatiky českého jazyka a základní slovní zásobu nutnou k elementární komunikaci, což jsou znalosti potřebné nejen ke složení zmíněné zkoušky. Pro běžného cizince pak kurzy umožňují běžnou komunikaci a získání základů z gramatiky.

Poradna myslí také na cizinky – matky, kterým během výuky zajišťuje hlídání dětí.

Kurzy jsou realizovány na základě projektu Centrum na podporu integrace cizinců v Ústeckém kraji, který je podpořen z finančních zdrojů Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí – EIF. Kurzy jsou poskytovány zcela zdarma.