Ušít roušky nebo rozdat potraviny policistům nebo hasičům. Do pomoci se v době krize na Teplicku zapojili také Vietnamci, kterých v okrese žije několik stovek. Přímo v Teplicích se dala dohromady parta vietnamských žen a začala šít roušky, kterých je stále nedostatek. „Jsou to naše maminky, tetičky, babičky. Šijí roušky, a to docela ve velkém. Darujeme je do teplické nemocnice, část se rozdělí do večerek a zadarmo budou pro ty, kteří nemají možnost si roušku pořídit,“ uvedla Thu Trang z teplické vietnamské komunity.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Poptávka je veliká,“ podotkla. Do nemocnice už roušky a další potřebné pomůcky minulý týden dodala také početná rodina Viet Cham. Převzal je od nich ředitel Tomáš Hrubý.

Thu Trang se se svými kamarády připojila k akci Vietnamci šijí pro Česko, která dává na sociálních sítích dohromady členy této komunity, kteří se podle svých možností snaží pomoci. Rodiny Dung Thu a Hung Trang Trang v minulém týdnu rozvezly krabice s rouškami a dalšími potřebnými prostředky do dětských domovů.

„Děláme to pro naše zdraví, nebereme za to žádné peníze. Nejsložitější nyní je sehnat dostatečné množství látek, ze kterých bychom mohli šít. Nejlepší je na to bavlna,“ uvedla další žena z komunity Tran Duong Ly.

Kromě roušek ale vietnamská komunita rozdává také potraviny. S takovou pomocí dorazili v minulém týdnu například na úřad do Dubí. Podle starosty Petra Pípala šlo o dar pro jednotky integrovaného záchranného systému.

„Obsahoval potraviny a nealkoholické nápoje. Jde o dobrovolnou sbírku. Městská policie zajistí distribuci těchto produktů příslušníkům Policie ČR, příslušníkům Armády ČR a příslušníkům Hasičského záchranného sboru na Cínovci,“ informoval starosta.

Podobně už skupinka asijských obchodníků pomohla také na Moldavě. I tamní úřad rozdělil potravinovou pomoc pro lidi sloužící jako ostraha hranic. Podle zástupců Svazu Vietnamců v Teplicích se bude zásilka ještě opakovat. Jde o solidární pomoc místním, se kterými žije vietnamská komunita v sousedském prostředí.

Thu Trang ani její krajané se nyní domů s největší pravděpodobností několik měsíců nepodívají. Také ve Vietnamu totiž platí podobně přísná opatření jako u nás. Navíc by se nejspíš neměli do jihovýchodní Asie jak dostat. Letecká doprava totiž prakticky přestala existovat. Také v této zemi začala epidemie stejně jako v řadě jiných.

Vietnamci začali přicházet na sever Čech v 80. letech, kdy pracovali převážně v textilních továrnách. V tehdejším Československu se střídali v pravidelných turnusech. S nimi zde pobýval větší počet tlumočníků a vedoucích skupin z řad studentů a učňů, kteří zde absolvovali i několik čtyřletých pobytů. Při posledním sčítání obyvatel se k vietnamské národnosti přihlásilo téměř 30 tisíc lidí.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in